RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Tydd Benjamin

search maltaramc

258 Surgeon Benjamin Tydd
LRCSI (1849)
11 July 1825 [Ennis Co. Clare] – 24 Oct 1880 [Ightham Kent]

Introduction

Surgeon Benjamin Tydd served in the Eastern Campaign of 1854–1855 including the affair on the Bulgavac, a small stream not far from the river Alma, and in the Battle of Alma. He received the Crimea medal with clasp and the Turkish medal.

From 1879 to 1880, Deputy Surgeon General Benjamin Tydd was the Head of the Statistical Branch of the Medical Department at Whitehall Yard London.

Deputy Surgeon General Benjamin Tydd died in 1880, near Sevenoaks, Kent aged 55 years.

Service Record — Benjamin Tydd

25 Apr 1851 Staff Assistant Surgeon.

9 May 1851 Appointed Assistant Surgeon 58th (Rutlandshire) Regiment of Foot on the resignation of Assistant Surgeon Thomas Moore Philson. The vacancy created by the appointed of Tydd to the 58th Foot was filled by Gentleman William James Ingham who was commissioned Staff Assistant Surgeon.

Malta 6 Apr 1854 Arrived from England and left for the Crimea. Was present at the Battle of Alma.

15 Dec 1854 Arrived at Malta from Scutari with 258 wounded and convalescents.

30 Dec 1854 Returned to England with 199 wounded and convalescents.

Malta 1856 On duty with 1st/58th Regiment.

1858 Served in New Zealand.

16 July 1858 Appointed Staff Surgeon of the 2nd Class from 58th Foot, vice Staff Surgeon 2nd Class William Barrett who became surgeon 100th Foot.

1859 Served in Curragh Co. Kildare.

1860 Served in Buttevant Co. Cork.

1 June 1860 Surgeon 2nd/23rd (Royal Welsh Fusiliers) Regiment of Foot vice Surgeon Alexander Scott Fogo who moved to the Royal artillery.

Malta 21 July 1860 Arrived at Malta.

Malta 12 Jan 1861 In his confidential report the PMO Malta reported that he: Keeps his hospital and records in excellent order, most attentive to his duties.

Malta 1862 On duty with 2nd/23rd Regiment.

Malta 23 Oct 1863 Left for Gibraltar.

25 Apr 1871 Promoted Surgeon-Major 2nd/23rd Foot.

19 Oct 1872 Appointed Surgeon Royal Horse Artillery. He was the medical officer for the Royal Horse Artillery until June 1878, when he moved to the Staff in Rangoon, Burma.

June 1878 Served on the Staff in Rangoon and on home service in Manchester.

4 Mar 1879 Promoted Deputy Surgeon General.

1879 In York and Chatham.

1879–1880 Head of the Statistical Branch Medical Department War Office.

Bibliography