RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Tucker Thomas John

search maltaramc

526 Surgeon Major Thomas John Tucker
MRCS (Eng 1855)
1828 – 27 Jan 1909 [Hindon Wiltshire]

Introduction

Surgeon Major Thomas John Tucker received his medical education at Guy's Hospital. He obtained the diploma of MRCS England in 1855 and soon after entered the Army Medical Department as an assistant surgeon.

He served with the 10th Regiment during the Indian Mutiny and was present when three Native Regiments mutinied at Dinapur in Bihar on 25 July 1857, and at the defeat of the rebels under Kunwar Singh. He took part in the capture of Jugdespur in the following August. In February and March 1858, he was in the advance to Lucknow and was at the action of Chanda, Umeerpur, Sultanpur and Duraha and at the siege and capture of Lucknow (medal with clasp).

Subsequently, he served with the 31st Regiment and retired in 1877 with the rank of Surgeon-Major.

Service Record — Thomas John Tucker

18 July 1855 Acting Assistant Surgeon. Commission antedated from 14 December 1855.
On duty at Chichester.

20 July 1855 Assistant Surgeon 1st/10th (North Lincolnshire) Regiment of Foot.

1857 Served in the Indian Mutiny with the 1st/10th Regiment.

1861 Transferred from 1st to 2nd/10th Regiment of Foot.

4 Mar 1868 From 10th Foot promoted Staff Assistant Surgeon vice Staff Assistant Surgeon Robert Hyde who became Assistant Surgeon 10th Foot.

1868 – 1869 On duty at Netley.

17 Nov 1869 Promoted Staff Surgeon vice Staff Surgeon John Copeland Knipe appointed surgeon 36th Foot.

22 Dec 1869 Surgeon 31st (Huntingdonshire) Regiment of Foot vice Surgeon Peter Nevill Jackson who became surgeon 2nd Dragoons.
Served as their medical officer until 1876 when he moved to the Staff Dover.

Malta 17 Feb 1870 Arrived from England on appointment.

Malta 1871 Listed in the Malta Almanac as being on duty at Malta.

Malta 28 Feb 1872 Left for Gibraltar.

18 July 1875 Promoted Surgeon Major.

1877 Served at Shorncliffe.

16 May 1877 Retired on half-pay with the rank of Surgeon-Major having completed 22 years on full-pay service.

27 Jan 1909 Died at Dean House, Hindon Wiltshire, aged 81 years.

Bibliography