RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Touch Edward

search maltaramc

231 Assistant Surgeon Edward Touch
LRCS (Ed 1848) MD (Ed 1848)
9 July 1827 [Edinburgh] – 22 Mar 1883 [Inverary Argyllshire]

Introduction

Surgeon Edward Touch obtained his medical education at King's College Aberdeen (1842–1845). He entered the Army Medal Department as an assistant surgeon in November 1849.

Surgeon Edward Touch served in medical charge of the 83rd Regiment which was commanded by Lt Colonel Austen. In 1857, he was at Mount Aboo in Rajpootana as Assistant Surgeon 83rd Regiment when a large detachment of the Joudpore Legion mutinied and attacked the barracks and station. He was officially thanked by the officer commanding the Deesa Field Brigade in a letter which was read to the regiment, for having in the absence of the officer commanding the detachment of the 83rd who was sick at the commencement of the attack so ably directed the convalescents upon the points most exposed to the mutineers. By the conduct of the detachment the lives of 136 European women and children were saved.

Surgeon Edward Touch was also present during the suppression of the Indian Mutiny, including the affair of Sanganeer on 8 August, at the siege, assault and capture of the Gwalior rebels at Kotaria, at the Battle of Bunass and in the night attack on the enemy's camp at Seckur (medal).

Service Record — Edward Touch

16 Nov 1849 Staff Assistant Surgeon.

14 Dec 1849 Embarked at Cowes in the Waverley in charge of the detachments for Malta.

Malta 3 Jan 1850 Arrived from England. Attached for duty with the Reserve Battalion 44th (East Essex) Regiment of Foot. At Fort Manoel during the cholera epidemic which had struck Malta during the year.

Malta 29 Apr 1851 Left for England.

7 Oct 1851 Exchanged with Assistant Surgeon John Harry Ker Innes 83rd Regiment of Foot.

1857 Served in the suppression of the Indian Mutiny.

2 Oct 1857 Appointed Staff Surgeon of the 2nd Class from the 83rd Regiment.

28 Nov 1859 Surgeon 46th (South Devonshire) Regiment of Foot. Served in the East Indies.

19 Apr 1864 Staff Surgeon.

1865–1866 In Colchester.

17 July 1866 Surgeon 3rd (East Kent-The Buffs) Regiment of Foot.

16 Oct 1866 Staff Surgeon.

1867 In Cahir Ireland.

23 Mar 1867 Surgeon 2nd/25th (The King's Own Borderers) Regiment of Foot.

20 June 1868 Staff Surgeon.

30 Sept 1868 Retired to half-pay with the rank of surgeon.

Bibliography