RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Sammut Lorenzo

search maltaramc

Hospital Mate Lorenzo Sammut MRCS (Lond 1809)
? – 3 Dec 1831

Introduction

Lorenzo Sammut was the son of Surgeon Fedele Sammut, formerly of the Order of St John, and of Antonia Sammut.

Service Record — Lorenzo Sammut

1794–1798 Attended at Malta the classes in Anatomy given by Michel Angelo Grima, senior surgeon of the Order of St John, and Professor of Anatomy and Surgery at the University of Malta. Grima served as a military surgeon with the French during the Seven Years War (1756-63), and as a result of those experiences wrote a book on wound surgery and a textbook on anatomy.

1794–1804 Sammut's Returns of Service states that he served at the Maltese National Hospital for a period of 11 years.

1799–1804 Attended the classes of Dr Aurelio Badatt in practical anatomy and practical surgery. Aurelio Badatt, the former senior surgeon of the naval squadron of the Order of St John, was appointed demonstrator in anatomy after the expulsion of the French, when the University of Malta was reconstituted and the Civil Hospital for Men became its teaching hospital.

1 July 1807 Appointed Warrant Hospital Mate at the British Naval Hospital Malta.

Jan–Dec 1808 Hospital Mate at the British Naval Hospital Malta.

1 Jan–29 Mar 1809 Hospital Mate at the British Naval Hospital Malta. In April 1809, Mr David Ross First Assistant Surgeon of HMS Tigre replaced Mr Sammut on orders from Rear Admiral Alexander Ball.

1809 For six months attended in London, the lectures on chemistry and therapeutics, and clinical lectures given by the physician and chemist Dr George Pearson. Concurrently, he attended the lectures on midwifery given by Dr Andrew Thyme, and those in Practical Anatomy, physiology and surgery while a House Pupil, for six months, to the anatomist Joshua Brookes, whose museum of human and comparative anatomy was second only to that of John Hunter.

14 Dec 1809 Member of the Royal College of Surgeons of London. Sammut Lorenzo is the first Maltese army doctor recorded to have pursued his studies in England and to gain his MRCS.

29 Dec 1809 War office letter dated 29 Dec 1809 stating that in consequence of a letter of the 27 November from the Inspector General of Army Hospitals recommending that Mr Lorenzo Sammut may be appointed a Hospital Mate for General Service, I have the Secretary-at-War directions to request that you will submit his name to The Commander-in-Chief in order that Mr Sammut may be appointed by commission agreeable to HM Warrant dated 22 May 1804.

Mr Wilkinson presents his compliments to Mr Sammut and has the pleasure of enclosing to him his commission as Hospital Mate for General Service. The fees £5 7s 6d upon which he paid in January last.

4 Jan 1810 Having passed an examination before the Royal College of Surgeons in London and before the Army Medical Department, Sammut was appointed Hospital Mate for General Service by commission dated 4 January 1810. He served at Hilsea Barracks Portsmouth, until his embarkation for Malta.

Malta 1811 Attached to the Royal Regiment of Malta until its disbandment on 26 April 1811.

26 Apr –27 May 1811 Assistant Hospital Mate at the British Naval Hospital Malta.

Malta June 1811 Hospital Mate at the Military Hospital Valletta.

22 Aug 1811 Assistant Surgeon Royal Corsican Rangers in the Ionian Islands vice Vallange William who was appointed Assistant Surgeon 44th Foot.

4 Apr 1814 On the formation of the 2nd Duke of York Greek Light Infantry Regiment, Sammut was recommended for the sergeancy of that corps as appears in General Orders dated Zante 4 April 1814. Upon the reduction that corps, Sammut returned to his former duties in the Royal Corsican Rangers, and when this was in its turn disbanded, he was ordered to proceed to Messina, Naples, and Genoa in medical charge of the discharged men till they reach their homes.

1816 Assistant Surgeon Royal Corsican Rangers.

30 Jan 1817 Retired to half-pay. Appointed First Surgeon to the Female Civil Hospital Valletta Malta. Listed as resident at Malta in his returns of service dated 18 July 1818.

3 Dec 1831 His death was reported in the United Service Journal 1832 Part I.

Bibliography