David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Staff Medical Officers of the Malta Garrison
McBride Michael

Assistant Surgeon Michael McBride
? – 13 Apr 1845 [London Canada]

21 Mar 1827 Dispenser of Medicines.

12 July 1839 Appointed Staff Assistant Surgeon on the demise of Staff Assistant Surgeon Robert Atthill, who died at Jamiaca on 16 May 1839.

Malta 28 Jan 1840 Arrived from England.

16 Nov 1840 Left for England.

21 July 1843 Appointed Staff Surgeon 2nd Class, vice Staff Surgeon of the Second Class George Archer appointed to 17th Foot vice Robert Dunkin Smyth, while Gentleman Robert Cooper was commissioned Staff Assistant Surgeon vice McBride.

Sources

  1. Entry No: 4561. Johnston W. Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army. Vol 1 (20 June 1727-23 June 1898), Aberdeen (1917).
  2. TNA:WO 25/3901, Records of Service - Officers of the Medical Department (1790–1847).