RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
King George Smyth

search maltaramc

222 Surgeon George Smyth King
BA (Dub 1841) LRCS (Ire 1848) MB (Dub 1848)
17 Aug 1823 [Dublin] – 14 Feb 1885 [Kensington]

Introduction

Surgeon George Smyth King qualified at Trinity College Dublin. He was appointed Acting Assistant Surgeon on 3 April 1849. He served in the Eastern Campaign of 1854–55 and was awarded the Crimea Medal with three clasps and the Turkish Medal.

Service Record — George Smyth King

Service Record — George Smyth King

18 May 1849 Staff Assistant Surgeon.

1850 In Sunderland.

1851–53 In Gibraltar.

1853 In Canada.

1854 In Dublin.

Malta 27 Mar 1854 Arrived from England.

10 Apr 1854 Left for Turkey on board the transport Himalaya.

2 Mar 1855 Promoted Assistant Surgeon 41st (The Welsh) Regiment of Foot vice Assistant Surgeon Richard Woodley who was placed on half-pay.

Served in the Crimean War. Was present at the Battles of Alma and Inkerman and at the siege and fall of Sebastopol.

29 June 1855 Promoted Staff Surgeon 2nd Class.

Dec 1856 Reduced to half-pay.

7 Aug 1857 Recalled from half pay and was appointed Surgeon 1st/14th (Buckinghamshire) Regiment of Foot.

Malta 21 Aug 1857 Arrived from England.

Malta 27 Aug 1858 Left for Corfu.

16 Aug 1864 Exchanged with Surgeon Benjamin Swift 96th Regiment of Foot who moved to 14th Foot.

1 May 1867 Retired to half-pay.

Bibliography