RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Fogo James Macmillan Scott

search maltaramc

121 Surgeon General James Macmillan Scott Fogo
MRCS (Eng 1844)
7 May 1822 – 20 Sept 1899 [Kensington London]

Introduction

Surgeon General James Macmillan Scott Fogo served in the Ordnance Medical Department and Royal Artillery until his promotion to Deputy Inspector General in 1872. He served as a Surgeon-Major from 1864 to 1871 to A Brigade Royal Horse Artillery.

Surgeon General James Macmillan Scott Fogo was in the Crimea with the Royal Artillery from the April bombardment of 1855 until the final evacuation, and was in medical charge of the left siege train at the fall of Sebastopol. He was mentioned in despatches (London Gazette 2 November 1855) and received the medal with clasp and the Turkish medal.

During his retirement he lived at 14 Palace Gardens Terrace, Kensington London and died in Kensington on 20 September 1899, aged 77 years.

Service Record — James Macmillan Scott Fogo

5 Mar 1844 Temporary Assistant Surgeon Ordnance Medical Department.

13 Sept 1844 Assistant Surgeon Ordnance Medical Department.

13 Apr 1855 Surgeon Ordnance Medical Department.

Served in the Crimea. Was present at the siege and fall of Sebastopol.

5 Mar 1864 Promoted Surgeon Major Royal Artillery having completed twenty years' full-pay service in accordance with the Royal Warrant of 1 October 1858.

19 June 1872 Promoted Deputy Surgeon General Army Medical Department.

1872 – 1875 Served in Bombay. In August 1872, was the Principal Medical Officer Southern Army Corps in the Autumn Manoeuvres.1

29 Sept 1875 Reduced to half-pay.

24 Jan 1877 Returned to full-pay and was posted to Manchester.

1878 In Manchester and London.

Malta 8 June 1878 Arrived from England.

1 Sept 1878 Returned to England.

1878 – 1879 Head of the Statistical Branch Medical Department War Office. Was succeeded by Surgeon General Anthony Dickson Home who was recalled from Cyprus when the reduction in the garrison no longer justified a medical officer of a senior rank.

21 Aug 1879 Promoted Surgeon General. Proceeded to Bombay on promotion

1880 – 1881 On duty in Bombay.

1881 – 1882 On duty in Woolwich.

7 May 1882 Reduced on to the retired pay.

Bibliography