RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Ffolliott Nicholas

search maltaramc

540 Brigade Surgeon Nicholas Ffolliott
LRCSI (1855) LRQCPI (1859)
30 Nov 1830 [Oldcastle Co. Meath] – 27 June 1902 [Muswell Hill London]

Introduction

Brigade Surgeon Nicholas Ffolliott entered the Army Medical Department as an assistant surgeon in October 1855.

He served in the Afghan War of 1878–1880 as part of the Second Division Peshawar Valley Field Force. Surgeon Major Ffolliott was at the Base Hospital under Temporary Principal Medical Officer Surgeon-Major Alfred Malpas Tippetts.

The medical arrangements connected with the return to India from Afghanistan through the Kyber Pass in June 1878 of the 1st and 2nd Division of the Peshawar Valley Field Force were commended in General Order Head Quarters Simla dated 14 October 1879. With cholera on the line of march, excessive heat, entire absence of shade, and a scarcity of water, the return march of the advanced columns must have been one of the most trying operations of the war.3

Service Record — Nicholas Ffolliott

13 Oct 1855 Assistant Surgeon from late Acting Assistant Surgeon. Commission antedated from 28 May 1857.

Malta 7 Dec 1855 Arrived from England.

Malta 25 July 1856 Returned to England.

20 Aug 1856 Reduced but re-appointed on 28 May 1857. In 1856, there was a reduction of the Army Medical establishment when several junior medical officers commissioned in 1855 remained unemployed for some months. On their re-appointment, however, their commissions were antedated to the original state.

14 Aug 1857 Gazetted Assistant Surgeon 66th (Berkshire) Regiment of Foot.

Was one of the first of a group of ten medical officers to enter the Army Medical Department through competitive examination held on 27 May 1857.

5 Aug 1859 Exchanged with Staff Assistant Surgeon George Alexander Moorhead who became Assistant Surgeon 66th Foot.

1860 On duty at Portsmouth.

1861 On duty at Fermoy Ireland.

1862–1864 On duty in Bengal.

3 June 1864 Assistant Surgeon 20th Hussars.

15 Feb 1871 Promoted Staff Surgeon.

1871–1872 On duty at Chatham.

8 June 1872 Surgeon 50th (The Queen's Own) Regiment of Foot. Served as their medical officer until 1877 when he moved to the staff at Bengal.

1 Mar 1873 Promoted Surgeon Major.

Mar 1875 Surgeon Major 50th Regiment in Dublin.

1878 Resident at The Pollards, Lingfield Surrey.

1878–1880 Served in the Afghan War.

1879 While serving at Peshawar as Surgeon Major AMD published in the British Medical Journal a case of Septicaemia and Scarlatina in a fusilier serving in the garrison at Ali Musjid.2

1880–1881 Moved to Dublin and Cork.

30 Nov 1881 Promoted Brigade Surgeon.

31 Dec 1881 Surgeon Major AMD at Cork. Advocated the inhalation of the spray of a solution of sulphate of quinine of for the cure of nasal catarrh.1

Jan 1882 On duty in the Bahamas.

8 Oct 1882 Retired with the honorary rank of Deputy Surgeon General having completed 26 years' full-pay service.

27 June 1902 Died at 13 Woodland Gardens, Muswell Hill, London aged 71 years.

Bibliography