RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Clarke Patrick Joseph

search maltaramc

205 Surgeon Patrick Joseph Clarke
LRCSI (1847)
1 Apr 1826 [Edgeworthstown Co. Longford] – 8 May 1879 [Dinapore Bengal]

Introduction

Surgeon Patrick Joseph Clarke served with the Royal Engineers at the destruction of the forts in Sebastopol for which he received the Crimea and Turkish medals. He also served in the suppression of the Indian Mutiny and was present at the siege of Lucknow and in the subsequent operations in Oude (medal).

Service Record — Patrick Joseph Clarke

17 Mar 1848 Assistant Surgeon 2nd West India Regiment.

5 Mar 1852 Staff Assistant Surgeon.

1852–1854 In the West Indies.

11 May 1855 Staff Surgeon 2nd Class. Served in the Crimean War.

1855 To Chichester from the Crimea.

1 Oct 1856 Reduced to half-pay as Staff Surgeon of the 2nd Class.

24 Feb 1857 Recalled to full-pay as Staff Surgeon 2nd Class. Served in the suppression of the Indian Mutiny

31 Mar 1858 Exchange with Surgeon Anthony Dickson Home 90th (Perthshire Volunteers - Light Infantry) Regiment.

3 Aug 1860 Staff Surgeon.

1860–1862 Served in the East Indies.

1864 In Dublin.

20 Sept 1864 Exchanged with Surgeon James McGrigor Grant 84th (York and Lancaster) Regiment of Foot.

Malta 12 Apr 1865 Arrived from England.

During the cholera of July – November 1865, Surgeon Patrick Joseph Clarke was the senior medical officer in the garrison. On his recommendations, the Governor Lieut General Henry Storks, ordered his commanding officers to pay strict attention to cleanliness in and around their barracks, to use lime and charcoal freely and to pay strict attention to flushing and disinfection of the latrines, to air the bedding daily, to issue coffee before the breakfast meal for the working parties employed in white washing of the barrack rooms, to order the immediate wearing of cholera belts, to admit all cases of diarrhoea who had not responded to medicines, to prevent their troops from visiting infected districts around their barracks, to ban the eating of unripe fruit and to avoid all unnecessary expose to the mid-day sun.

Malta 27 Apr 1866 To England on leave.

4 Sept 1866 Returned from leave.

Malta 27 Feb 1867 Left for Jamaica.

19 July 1868 Surgeon-Major 84th Foot.

July 1873–1876 In Dublin.

1877–1879 In Bengal.

8 May 1876 Died at Dinapore Bengal.

Bibliography