RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Young John Eldon

search maltaramc

323 Assistant Surgeon John Eldon Young
LAH (Dub 1852) MD (Glasg 1852) LRCSI (1853)
22 Aug 1829 [Co Meath] – 26 Oct 1873 [Haslar]

Introduction

Surgeon–Major John Eldon Young became a Licentiate Apothecaries Hall, Ireland in 1852. He served in the Eastern Campaign of 1854–55 and was at the siege and fall of Sebastopol. He received the Turkish Medal and the Crimea Medal with clasp.

Service Record — Armstrong Douglas James Stirling

28 Oct 1853 Staff Assistant Surgeon.

27 Jan 1854 Promoted Assistant Surgeon 62nd (Wiltshire) Regiment of Foot from the Staff.

Malta 9 Feb 1854 Arrived from Ireland.

6 Nov 1854 Left for Turkey and the Crimea. Was present at the siege and fall of Sebastopol.

Malta 1856 On garrison duty.

17 June 1859 Exchanged with Staff Assistant Surgeon James Petrie Street.

1859 – 1861 Served in Nova Scotia.

7 Nov 1862 Assistant Surgeon 5th Foot.

12 May 1863 Staff Surgeon promoted from 2nd/5th Foot.

1863 Served in Eastbourne.

1864 In New Zealand.

9 Dec 1864 Appointed Surgeon 40th (2nd Somersetshire) Regiment of Foot, vice Surgeon Henry Frederic Robertson who moved to the Staff.

2 Oct 1866 Exchanged with Surgeon George William Peake 18th (The Royal Irish) Regiment of Foot. He remained the medical officer of 2nd/18th Regiment until October 1873.

1 Mar 1873 Promoted Surgeon–Major.

26 Oct 1873 Died in Haslar Hospital aged 44 years.

Bibliography