RAMC

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
No 433 Seddall John Vernon

search maltaramc

No 433 Surgeon John Vernon Seddall MD (Ed 1854) LRCS (Ed 1854)
7 Sept 1831 [Malta] – 8 Oct 1870 [Cape of Good Hope]

John Vernon Seddall
John Vernon Seddall
(Lt Col Foster's collection of Netley photos - courtesy AMS Archives)

Surgeon John Vernon Seddall was the first son of Thomas Seddall, a wine merchant, who had moved to Malta. His brother, the Reverend Henry Seddall was assistant chaplain at St Paul's Anglican Cathedral Valletta, while his younger brother, Cecil died in Valletta on 6 December 1854.

Surgeon John Vernon Seddall qualified MD from the University of Edinburgh on 1 August 1854 with a thesis on Pulmonary tuberculosis. He obtained the Diploma of the Royal College of Surgeons of Edinburgh on 1 August 1854. He entered the Army Medical Department as an Assistant Surgeon on 13 October 1854.

He served with the 33rd Regiment in the Eastern Campaign of 1854–1856. He was present at the siege and fall of Sevastopol and the assault on the Redan on 8 September 1855. He received the Crimea Medal with clasp and the Turkish Medal.

He published a medical report on the detachment of the Royal Engineers stationed in British Columbia in the Report of the AMD for 1859.

Service Record — John Vernon Seddall

13 Oct 1854 Acting Assistant Surgeon.

24 Nov 1854 Appointed Assistant Surgeon 33rd (Cumberland) Regiment of Foot vice Assistant Surgeon St John Stanley appointed Assistant Surgeon 17th Light Dragoons. The vacancy on the Staff was filled by Gentleman Julius Wiles who became an Acting Assistant Surgeon.

Malta 11 Mar 1855 Arrived from Ireland.

Malta 10 Apr 1855 Left for Turkey.

Malta 8 June 1856 Arrived from the Crimea.

Malta 22 June 1856 Left for England. Served in Mullingar Co. Westmeath, Ireland.

1 Aug 1856 Appointed Staff Assistant Surgeon. Was supernumerary in the 33rd Foot.

1857 Served in Templemore Co. Tipperary, Ireland.

1858–1863 Served in New Columbia with the Royal Engineers. He arrived in New Westminster, Vancouver in 1859 in medical charge of the detachment. He was responsible for establishing the first hospital. He returned to England in 1863.

1864 Served in Parkhurst, Isle of Wight.

31 May 1864 Assistant Surgeon Royal Engineers.

5 Feb 1867 Married Ellen Aileen Golding aged 30 years at St Nicholas Church, Rochester.

30 March 1867 Appointed Staff Surgeon from the Royal Engineers vice Staff Surgeon Major John Thomas Watson Bacot who retired on half-pay.

1867–1870 Served in the Cape.

9 Apr 1870 Appointed Surgeon 86th (Royal County Down) Regiment of Foot vice Surgeon Henry Titterton who moved to the Staff.

8 Oct 1870 Died at the Cape of Good Hope.

References

  1. Drew R., 1968. Entry No: 5367. Medical Officers in the British Army 1660 – 1960. Volume I: 1660 – 1898. London: Wellcome Historical Medical Library.
  2. RAMC/PE/3/27/Drew. Manuscript for Drew's Roll.