RAMC

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
No 194 O'Leary Thomas Connor

search maltaramc

No 194 Surgeon Thomas Connor O'Leary Lic (1844) LM RCSI (1845) MB (Dubl 1845)
5 May 1821 [Tralee Co. Kerry] – 3 Feb 1885 [Bath]

The Crimea
Map of the South of the Crimea.
Sebastopol
Siege of Sebastopol.

Surgeon Thomas Connor O'Leary was the son of a physician. He trained at Trinity College Dublin and entered the army medical department in 1847. He served in the Crimean campaign of 1854–1856 with the 68th Regiment of Foot. He was at the siege and fall of Sebastopol and received the Crimean Medal with clasp, the Turkish Medal and the Order of the Medjidie 5th Class.

Among his publications were:

  1. A case of feigned dumbness. AMD Report Vol XIV (1872).
  2. A case of successful excision of the head and neck of the femur consequent upon a gunshot wound. Lancet (1856) Vol 2.

Deputy Surgeon General Thomas Connor O'Leary died at Bath in February 1885, aged 63 years.

On 16 April 1902, at the Church of the Epiphany, Crafers, Australia, the Rev F. H. Stokes married Arthur Pryce Evelyn O'Leary, third surviving son of Surgeon General Thomas Connor O'Leary to Audine Gwladys, daughter of John Warren Bakewell of Mount Lofty.

Service Record — Thomas Connor O'Leary

6 Aug 1847 Assistant Surgeon 59th (2nd Nottinghamshire) Regiment of Foot.

9 Feb 1855 Promoted Staff Surgeon 2nd Class from 59th Foot.

Malta 27 July 1855 Replaced surgeon John Stewart Graves 68th (Durham Light Infantry) Regiment.

Malta 1856 Surgeon 68th Regiment of Foot.

2 Mar 1858 Awarded the Imperial Order of the Medjidie (5th Class) by the Sultan for his distinguished services before the enemy during the war against Russia.

23 Aug 1859 Exchanged with Surgeon Thomas Best 45th (Nottinghamshire) Regiment of Foot.

16 Aug 1861 Surgeon Royal Artillery. On duty with the Royal Artillery until 1865 when he was appointed to the Royal Home Artillery with which he served for several years in India and in which he remained until promoted Deputy Surgeon General in 1876.

6 Aug 1867 Promoted Surgeon-Major Royal Artillery.

28 Apr 1876 Promoted Deputy Surgeon General on the promotion of DSG Huntly George Gordon to Surgeon General.

1876 On duty in Aldershot.

1877–1878 On duty at Secunderabad India.

15 Nov 1878 Relegated to half-pay.

6 Aug 1879 Recalled from half-pay.

1879–1881 On duty at Bermuda.

5 May 1881 Retired to half-pay with the honorary rank of Surgeon General. The vacancy in the ranks of Deputy Surgeon General created by his retirement was filled by Brigade-Surgeon James Arthur Hanbury.

References

  1. Drew R., 1968. Entry No: 4937. Medical Officers in the British Army 1660 – 1960. Volume 1: 1660 – 1898. London: Wellcome Historical Medical Library.
  2. RAMC/PE/3/27/Drew. Manuscript for Drew's Roll.