David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
Lucas Thomas Prestwood

Surgeon Thomas Prestwood Lucas MD
? – ?

17 April 1827 2nd Assistant Surgeon Ordnance Medical Department.

31 Jan 1830 1st Assistant Surgeon Ordnance Medical Department.

Malta 5 Feb 1832 Arrived from England but left for Corfu on temporary command.

Malta 1833 1st Assistant Surgeon Ordnance Medical Department.

Malta 7 May–30 June 1834 On leave.

7 June 1839 Resigned his commission. The resultant vacancy was filled by Gentleman Richard Coffin Elliot.

Sources

  1. Entry No: 4257. Johnston W. Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army. Vol 1 (20 June 1727-23 June 1898), Aberdeen (1917).