David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
Logan Thomas Galbraith

Assistant Surgeon Thomas Galbraith Logan CB (1865) KCB (1869) QHP (1859) MD (Glas 1827)
FRCP (Lond 1867)

1808 – ?

8 May 1828 Hospital Assistant.

29 July 1830 The Royal Warrant of 1830 abolished the rank of Hospital Assistant and replaced it with that of Staff Assistant Surgeon.

19 Nov 1830 Promoted Assistant Surgeon 53rd (Shropshire) Regiment of Foot vice Assistant Surgeon James Connell who was appointed to 3rd Light Dragoons on 19 Nov 1830.

Malta Aug 1834 Absent without leave since 20 June 1834, when he was supposed to have joined the Regimental Depot.

28 July 1840 Appointed Staff Assistant Surgeon vice Staff Assistant Surgeon John Summers who replaced Assistant Surgeon James Davidson 21st Regiment. Davidson in his turn became surgeon 50th Foot, on the death of Surgeon John Reid in New South Wales, on 12 Jan 1840.

15 Jan 1841 Appointed from the Staff, Assistant Surgeon 53rd Foot vice Assistant Surgeon Edward Scott Docker, who was appointed to 54th Foot on the death of Assistant Surgeon Richard Houston Everard at Dover on 24 Dec 1840. The subsequent vacancy on the staff was filled by Gentleman Philip Whiteside Maclagan MD.

30 Aug 1842 Surgeon 53rd (Shropshire) Regiment of Foot.

1845–1846 Served in the Sutlej Campaign, during which he took part in the actions of Buddiwal, Aliwal, and Sobraon.

11 Oct 1847 Surgeon 4th, or King's Own Regiment.

5 Nov 1852 Promoted Staff Surgeon of the 1st Class vice William Dobson who retired upon half-pay. The vacancy in 4th Foot was filled by Surgeon Richard Francis Valpy De Lisle

Sept 1855 Served in the Crimean War. Was present at the taking of the quarries on 7 June, and the assault of Sebastopol on the 18th June. At the time of the final assault of Sebastopol, on 8 September, Dr Logan was PMO of the Highland Division.

21 Dec 1855 Deputy Inspector General.

2 Mar 1858 Awarded by the Sultan the Imperial Order of the Medjidie (5th Class) for his distinguished services before the enemy during the war against Russia.

8 Apr 1859 Inspector General.

1859 Head of Sanitary Branch Medical Department of the War Office.

July 1865 Awarded the Order of the Companion of the Bath.

30 Mar 1867 Director General Army Medical Department. The unification system of administration of the Army Medical Department was introduced under the directorship. Under the system, regimental surgeons were removed from the control of commanding officers and became part of the Army Medical department. Sir Galbraith Logan faced great opposition in military and medical circles against his scheme and became the subject of much personal attacks in the press. The Unification System became more effective under his successor Surgeon General Sir William M Muir who took control of the Army Medical Department in April 1874.

June 1869 Became a Knight Commander of the Order of the Bath.

1 Apr 1874 Retired to half-pay.

May 1883 On the death of Surgeon J. Wyer, the Good service pension was awarded to Sir Thomas Galbraith Logan KCB, honorary physician to the Queen and formerly director of the army medical department, for distinguished and meritorious service. The reward was one of the fourteen good service pensions allotted to the army medical department to be conferred on meritorious officers, subject to the approval and recommendation of the Director-General, who at the time was Director-General Thomas Crawford.

Sources

  1. Entry No: 4298. Johnston, W. Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army. Vol 1 London: Wellcome Historical Medical Library, 1968.
  2. Lancet 20 June 1896 p. 1764.
  3. Naval and Military Medical Services Br Med J (1883), 936 (Published 12 May 1883).