RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Lamond Peter

search maltaramc

Assistant Surgeon Peter Lamond
MD (Ed 1817)
? – 21 Apr 1840 [Corfu]

Service Record — Peter Lamond

16 June 1815 Hospital Assistant.

1 Aug 1817 Conferred the degree of Doctor in Medicine (MD) by the Senatus Academicus of the University of Edinburgh after having gone through the appointed examination, and publicly defended his inaugural dissertation on De Hepatitide.

27 May 1824 Assistant Surgeon 60th (Duke of York's Own Rifle Corps).

Malta 26 Oct 1834 Arrived from Gibraltar.

Malta 1835 Assistant Surgeon 60th (The King's Royal Rifle Corps).

Malta July 1836 Left for Corfu.

7 June 1839 Promoted Surgeon 60th (The King's Royal Rifle Corps), vice Surgeon Francis Leigh who died at Gibraltar on 16 May 1839. The vacancy in 60th Foot was filled by Staff Assistant Surgeon Joshua Paynter.

Bibliography