RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Irwin Chamney Graves

search maltaramc

331 Surgeon Chamney Graves Irwin BA (Dubl 1853) MRCS (Eng 1853)
MB (Dubl 1862) LM (Rotunda Dubl 1862)

4 Jan 1831 [Macao China] – 23 Oct 1910 [Nottingham]

Introduction

Deputy-Surgeon General Chamney Graves Irwin was educated at Dublin. He qualified as a Member of the Royal College of Surgeons of England in 1853 and joined the Army Medical Department as an Assistant Surgeon in 1854.

In 1854, he served in the Crimean War up to 22 September 1855 and again from 15 July 1855. He was present at the Battle of the Alma and at the siege and fall of Sebastopol, for which he received a medal with two clasps and the Turkish medal. He retired from the service in 1891, with the rank of Deputy Surgeon-General.

Service Record — Chamney Graves Irwin

24 Feb 1854 Assistant Surgeon 28th (North Gloucestershire) Regiment of Foot.

Malta 4 Mar 1854 Arrived from England, and was quartered at Cottonera.

7 Apr 1854 Left for Turkey. Served in the Crimean War. Was present at the Battle of Alma, and siege and fall of Sebastopol.

Malta 24 May 1856 Arrived from Turkey.

Malta 3 May 1857 To England in medical charge of invalids.

Malta 14 May 1858 To England on leave.

20 July 1858 Returned from leave.

25 Oct 1858 Left for India.

1 Dec 1863 Promoted Staff Surgeon in succession to Staff Surgeon Major William Braybrooke who died on 23 October 1863.

1 Sept 1865 Exchanged with Surgeon Robert Thomas Buckle 2nd/15th (York, East Riding) Regiment of Foot.

22 Jan 1867 Exchanged with Surgeon Henry Higgins Jones 86th (Royal County Down) Regiment of Foot.

21 Aug 1869 Appointed Staff Surgeon.

1870 Served in Colchester.

20 May 1870 Exchanged with Surgeon Charles Christopher Piper 1st/13th (1st Somersetshire) (Prince Albert's Light Infantry) Regiment of Foot. Served as medical officer 1st/13th Regiment until 1873 when he moved to the Staff at Malta.

Malta 22 Feb 1872 Arrived from Gibraltar.

Malta 7 Nov 1873 Left for Bengal.

1873 – 1879 Served in Bengal.

24 Aug 1879 Relegated to half-pay.

24 Aug 1880 Restored to full-pay and was posted to Chatham.

11 Nov 1880 Brigade Surgeon.

1881 Moved to Colchester from Chatham and to the Gold Coast from Colchester.

Aug 1881 In London on recruiting service.

10 Dec 1884 Deputy-Surgeon General.

4 Jan 1891 Retired to half-pay. His retirement vacated the post of Principal Medical Officer at Edinburgh.

23 Oct 1910 Died in Nottingham aged 80 years.

Bibliography

  • Drew R., 1968. Entry No: 5193. Medical Officers in the British Army 1660 – 1960. Volume I: 1660 – 1898. London: Wellcome Historical Medical Library.
  • RAMC/PE/3/27/Drew. Manuscript for Drew's Roll.
  • Succession Books Vol VI. Returns of service of medical officers in the Regular Army.
  • TNA:WO 17/2162, Returns of the General and Staff Officers Malta 1856.
  • Obituary Br Med J (1910), 2: 1568 (Published 12 November 1910).