David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
Ingham Charles Thomas

Assistant Surgeon Charles Thomas Ingham MD (Edin 1821)
? – ?

Charles Thomas Ingham

Charles Thomas Ingham
(Lt Col Foster's collection of Netley photos - courtesy AMS Museum)

24 May 1810 Hospital Mate for General Service.

16 Aug 1810 Assistant Surgeon 8th (The King's) Regiment.

Malta 1 Jan 1818 Arrived at Malta.

Malta 8 June 1819 Left Malta.

25 July 1819 Exchanged to half-pay with assistant surgeon Steel William.

13 June 1822 Assistant Surgeon 22nd (The Cheshire) Regiment of Foot.

13 Oct 1825 Assistant Surgeon 3rd Dragoon Guards.

25 June 1826 Surgeon 29th (Worcestershire) Regiment of Foot.

21 Aug 1840 Surgeon 9th Light Dragoons vice Surgeon Anthony Caesar Colclough who retired upon half-pay. The vacancy in 29th Foot was filled by Assistant Surgeon Arthur Wood 3rd Light Dragoons.

23 July 1841 Surgeon 29th (Worcestershire) Regiment of Foot.

14 June 1842 Appointed Surgeon 54th (West Norfolk) Regiment of Foot vice Surgeon Thomas Gordon Stephenson who died at Liverpool on 26 May 1842. The vacancy in 29th Foot was filled by the promotion of Staff Assistant Surgeon John Robert Taylor. In his turn, Gentleman Daniel Cooper was commissioned Assistant Surgeon vice Taylor.

5 Apr 1844 Retired to half-pay.

Sources

  1. Entry No: 3186. Johnston W. Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army. Vol 1 (20 June 1727-23 June 1898), Aberdeen (1917).
  2. TNA:WO 25/3898, Records of Service - Officers of the Medical Department (1790–1847).