RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Hopwood Edwin James

search maltaramc

480 Brigade Surgeon Edwin James Hopwood
MRCS (Eng 1854) LSAL (1854)
30 Apr 1833 [Jamaica] – 11 Aug 1922

Introduction

Brigade Surgeon Edwin James Hopwood qualified MRCS in 1854. He entered the Army Medical Department on 29 January 1855. He had no war service.

Service Record — Edwin James Hopwood

29 Jan 1855 Appointed Acting Assistant Surgeon.

28 July 1855 Appointed Assistant Surgeon Ordnance Medical Department (Royal Artillery and Royal Engineers) vice Assistant Surgeon Thomas Rhys, promoted Staff Surgeon.

Malta 30 Oct 1856 Arrived from England.

Malta 1857 On garrison duty.

Malta 26 Feb 1858 Left for England.

20 May 1858 Returned to Malta.

Malta 1859 On garrison duty.

Malta 12 Jan 1860 PMO Malta described him as Attentive and zealous, very regular. High professional attainments.

Malta 3–24 May 1861 Visited coast of Africa.

Malta 5 Sep 1861 Returned to England. At Hilsea Barracks

7 Dec 1867 Promoted Staff Surgeon from Assistant Surgeon Royal Artillery vice Staff Surgeon Thomas Smith Hollingsworth who moved to 62nd Foot.

1868 – 1870 On duty with 4th Brigade Royal Artillery. In the Bahamas.

4 Jan 1871 Medical officer with 10th Brigade Royal Artillery until 1876 when he moved to the Staff at Warley (44 Brigade Depôt.)

Malta 23 Feb 1871 Arrived at Malta on appointment.

Malta 1872 On duty with his regiment.

Malta 21 July 1873 Left for England.

28 Jan 1875 Promoted Surgeon-Major.

14 Apr 1875 In Devonport with 10th Brigade Royal Artillery. Published a letter in the British Medical Journal on the workings of the Contagious Diseases Act in his regiment:

This garrison town is under the Contagious Diseases Act. The strength of the 10th Brigade Royal Artillery stationed here is 650; deduct, however, 68 for men married with leave and 6o for men married without leave, and there will remain 522 single men. Since 1st January, there have been but six cases of gonorrhoea which were contracted here, and only one of primary syphilis, which, however, was contracted in Ireland; so that there has actually been not one case of primary syphilis contracted in the place out of a body of over 500 men, during a period of fifteen weeks. Comment is not required; but, by way of contrast, I will relate what occurred to a company of artillery in 1855, which was then stationed here. The strength was about 100; 36 were in hospital at one time with venereal complaints, and consequently so reduced the number of men fit for duty, that another company was ordered from Falmouth to take up the duties.1

1877 Moved to India from Warley.

1877 – 1879 In Bengal.

Aug 1879 To Exeter from Bengal.

1880 – 1881 In Mauritius.

9 June 1880 Promoted Brigade-Surgeon.

9 Sep 1885 Granted retired pay with the honorary rank of Deputy-Surgeon General. Was succeeded by Surgeon Major Richard William Berkeley, promoted Brigade Surgeon.

19 Nov 1905 Death of his wife at Coylton, aged 50 years.

Bibliography