David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
Graham Edward Smith

Assistant Surgeon Edward Smith Graham MD (St And 1824)
1791 [County Fermanagh] – 1847 [Isle of Man]

21 Dec 1809 Hospital Mate for General Service.

18 Oct 1810 Assistant Surgeon 31st (Huntingdonshire) Regiment of Foot.

Malta Feb 1816 Assistant Surgeon 31st Foot.

Malta 1817 Assistant Surgeon 31st Foot.

Malta June 1818 Left Malta.

22 Sept 1825 Surgeon 75th Regiment of Foot.

1840 Married Eliza Bigg.

2 July 1841 Appointed Surgeon 4th Light Dragoons, vice Surgeon John Chambers, who moved to 11th Light Dragoons on 8 June 1841. The vacancy in 75th Foot was filled by Staff Assistant Surgeon John Forrest.

2 Oct 1846 Retired to half-pay.

1847 Died on the Isle of Man. He left three young sons, the youngest being less than a year old.1

Sources

  1. Entry No: 3091. Johnston W. Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army. Vol 1 (20 June 1727-23 June 1898), Aberdeen (1917).
  2. TNA:WO 25/3898, (1790–1847); Records of Service - Officers of the Medical Department.
  3. 1Ackroyd M, Brockliss L, Moss M, Retford K, Stevenson J. Advancing with the Army. Medicine, the Professions, and Social Mobility in the British Isles, 1790-1850 p 278, (Oxford 2006).