RAMC

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
No 69 Ewing John

search maltaramc

No 69 Assistant Surgeon John Ewing MRCS (Eng 1840)
24 Dec 1816 – 27 July 1889 [London]

Assistant Surgeon John Ewing was the son of Surgeon John Ewing. He served in the Eastern campaign from November 1854 and was attached to the 95th Regiment of Foot in the Crimea from September 1855 to June 1856. He was present at the siege and fall of Sebastopol and received the Crimean medal with clasp and the Turkish medal.

Surgeon John Ewing accompanied the 95th to India. He served with it in the suppression of the Indian Mutiny and was at the siege and capture of Kotah, the battle of Kotah-ke-Serai and the general action resulting in the capture of Gwalior.

Service Record — John Ewing

21 May 1841 Commissioned Staff Assistant Surgeon.

18 June 1841 Appointed Assistant Surgeon Reserve Battalion 97th (The Earl of Ulster's) Regiment of Foot, on the resignation of Assistant Surgeon Alexander McGregor. The subsequent vacancy on the Staff was filled by Gentleman Anthony Caesar FitzRoy Colclough.

Malta 12 Feb 1847 Assistant Surgeon Reserve Battalion 97th Foot.

16 June 1847 Home leave on urgent private affairs. Embarked on 27 April 1847 on board the Belleisle in medical charge of a case of ophthalmia invalided home.

Malta 14 Feb 1848 Returned from leave.

Mar 1848 Transferred to 1st/97th Regiment.

14 July 1848 Left for Nova Scotia.

12 Mar 1852 Promoted Staff Surgeon 2nd Class.

Nov 1854 Served in the Crimean War, including the siege and fall of Sebastopol.

8 Jan 1857 Surgeon 95th (Derbyshire) Regiment of Foot. He was with the 95th in the Indian Mutiny Campaign of 1858, and was at the siege and capture of Kotah, the battle of Kotah-ke-Serai, and the general action resulting in the capture of Gwalior.

13 May 1859 Appointed Staff Surgeon, vice Staff Surgeon John Alexander William Thompson, who became Surgeon 80th Foot. The subsequent vacancy in 95th Foot was filled by Surgeon Henry March Webb.

25 May 1860 Surgeon 62nd (Wiltshire) Regiment of Foot.

21 May 1861 Surgeon–Major 62nd Regiment of Foot.

7 Dec 1867 Deputy Surgeon–General. On duty at Manchester.

28 Apr 1876 Retired on half-pay.

27 July 1889 Died at 39 Alderney Street, London, aged 73 years.

References

  1. Drew R., 1968. Entry No: 4637. Medical Officers in the British Army 1660 – 1960. Volume 1: 1660 – 1898. London: Wellcome Historical Medical Library.
  2. RAMC/PE/3/27/Drew. Manuscript for Drew's Roll.
  3. TNA:WO 25/3902, Records of Service - Officers of the Medical Department (1790–1847).
  4. Naval and Military Medical Services, Br Med J (1889), 289 (Published 3 August 1889).