RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Erskine John Low

search maltaramc

425 Assistant Surgeon John Low Erskine
LRCS (Ed 1852) MD (Ed 1852)
20 Sep 1830 [Dundee] – 25 Aug 1899 [Bournemouth]

Introduction

Brigade Surgeon John Low Erskine received his medical education at Edinburgh and Paris. He was admitted a Licentiate of the Royal College of Surgeons (LRCS), Edinburgh and received the MD degree there in 1852. He entered the Army Medical Department as an Assistant Surgeon on 1 September 1854.

From November 1854, he served throughout the the Eastern Campaign of 1854–1856 with the 4th Regiment. He was present at the siege and fall of Sebastopol.

He received the Crimea Medal with clasp and the Turkish Medal.

Brigade Surgeon John Low Erskine served in the suppression of the Indian Mutiny with the 4th Regiment. In February 1859, he was in medical charge of the Field Force under Brigadier Macan, sent from Ahmedabad in pursuit of the rebels. He was afterwards for a number of years in the Royal Engineers.

In 1871, he published a report on a fatal case from the inhalation of chloroform which befell a sapper treated for compound fractures of both legs in the Royal Engineer Hospital, Aldershot. (Appendix XI to the AMD Report (1871); 13: 311).

Service Record — John Low Erskine

1 Sept 1854 Staff Assistant Surgeon. On duty at Castlebar Co. Mayo Ireland.

29 June 1855 Assistant Surgeon 1st/4th The King's Own Regiment.
Served in the Crimean War with 4th Regiment.

1857 Served in the suppression of the Indian Mutiny campaign with the 4th Regiment of Foot.

13 Nov 1860 Appointed Staff Assistant Surgeon from 4th Foot vice Staff Assistant Surgeon Arthur Herbert Orpen who became Assistant Surgeon 95th Foot.

1861–1862 On duty in India.

8 July 1862 Appointed Assistant Surgeon Royal Engineers.

Malta 14 Sept 1862 Arrived from England.

Malta 1863 On garrison duty.

Malta 5 July 1864 Returned to England.

9 Mar 1867 Appointed Staff Surgeon vice Nesbitt Hefferman who was promoted to the Staff.

14 May 1867 Surgeon Royal Engineers.

1873–1878 In Gibraltar.

27 Nov 1879 Brigade Surgeon.

1878–1881 In Jersey.

1 July 1881 Retired with the honorary rank of Deputy Surgeon General.

25 Aug 1899 Died suddenly at his residence, Goodhope, Bournemouth.

Bibliography