RAMC

Regimental Surgeons of the Malta Garrison
53069 Casolani Richard Louis Saviour Carmel Gerald

search maltaramc

53069 Surgeon Major Richard Louis Saviour Carmel Gerald Casolani MD PhC L
28 Aug 1902 – ?

R L Casolani
Surg Lt Richard Louis S C G Casolani RMA
RAMC Depôt Crookham July 1933

Surgeon Major Richard Louis Carmel Gerald Casolani graduated Doctor of Medicine from the University of Malta and also gained the Certificate in Pharmacy (PhC). During service he qualified as a 1st Class interpreter in a modern language (L).

He was commissioned a Surgeon Lieutenant in the Royal Malta Artillery on 18 April 1932. In January 1933, he proceeded to the RAMC Depôt at Church Crookham on the officer's entry course. R L S C G Casolani was the only medical officer of the Royal Malta Artillery to have attended the six month Junior Medical Officer's course. He travelled by sea to England in the troopship Lancashire and returned to Malta in July 1933. He was promoted to Surgeon Captain on 18 April 1935 and Surgeon Major on 18 April 1942.

He was seconded by the Malta Government to St Bartholomew's Hospital, London to specialise in anesthesia. He was the only anaesthetist employed by the Civil Government at the Civil Hospital Floriana, having trained at St Bartholomew's Hospital London. During the Second World War he worked at Imtarfa Military Hospital as an anaesthetist. He retired on 30th September 1957.

Service Record — Richard Louis Saviour Carmel Gerald Casolani

Malta 18 Apr 1932 Appointed Surgeon–Lieutenant Royal Malta Artillery.
Taken on the strength of Military Hospital Mtarfa.

Malta 27 Jan 1933 Attended the six months Junior Medical Officers' course in England.

21 July 1933 Returned to Malta.

Malta 1934 Surgeon–Lieutenant Royal Malta Artillery.

Malta 18 Apr 1935 Promoted Surgeon–Captain Royal Malta Artillery.

Malta 1936 Surgeon–Captain Royal Malta Artillery.

22 June 1937 Elected a Serving Brother of the Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem.

Malta 1938 Surgeon–Captain Royal Malta Artillery.

In 1938, the RMA had an establishment of 22 officers and 472 other ranks. In May, the regiment was expanded from one Coast Regiment to two regiments, one of which was to be a Heavy Anti Aircraft Regiment, thus increasing the establishment to 63 officers and 1442 other ranks.

Malta 1939 Surgeon–Captain Royal Malta Artillery.

During the Second World War, and until his retirement Dr Casolani served as a specialist in Anaesthesia at Mtarfa Military Hospital. He was the only anaesthetist employed by the Civil Government at the Civil Hospital Floriana, having trained at St Bartholomew's Hospital London.

Malta 1 Apr 1940 Acting Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

1 July 1940 Temporary Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1941 Temporary Surgeon–Major Royal Malta Artillery. On 26 April was placed by the DDMS on the Army Selection Board to obtain the better educated conscripts for the RAMC (Malta Section). Selection of recruits stared on 28 April when 9 satisfactory men were obtained. The conscripts were trained at St Paul's Barracks but kitted out by the Royal Irish Fusiliers.

Malta 18 Apr 1942 Promoted Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 26 to 28 Apr 1943 On the strength of 90 General Hospital. Attended a course of Sanitation and Hygiene run by No 57 Fld Hygiene Section.

5 June 1943 On strength on No 11 Field Surgical Unit (FSU).

7 July 1943 Posted from No 11 FSU to No 39 General Hospital as a Graded Anaesthetist. Was replaced by No 108691 WS/Captain (Temp/Major) I Davenport Jones as anaesthetist. Posted to No 39 General Hospital.

22–26 Aug 1943 On local leave.

Malta 2 Feb 1944 Classified as a specialist anaesthetist.

27 Mar 1944 Posted from 39 General Hospital to 90 General Hospital as an anaesthetist.

Malta 6 July-29 July 1945 Acting Surgeon–Lieutenant Colonel Royal Malta Artillery.

13 Oct–18 Nov 1945 Acting Surgeon–Lieutenant Colonel Royal Malta Artillery.

Malta 9 May 1946 Surgeon–Major Royal Malta Artillery. Anaesthetist 90 Military Hospital Mtarfa.

Malta 1947 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1948 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1949 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1950 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1951 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1952 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1953 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1954 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1955 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 1956 Surgeon–Major Royal Malta Artillery.

Malta 30 Sept 1957 Retired after a short extension of his service beyond his 55th birthday.

References

  1. Samut Tagliaferro A, A History of the Royal Malta Artillery 1800-1839, Vol 1, Appendix 8, Roll and Record of Regimental Officers commissioned between 1800 and 1939. Part III Regimental Medical Officers, (Malta 1976), p 475-476.
  2. Cassar P, Forty Years of Anaesthesia in Malta – Richard Louis Casolani, Acta Anaesthesiologica Melitensis, 1983, 1/1:35.
  3. Azzopardi N, History of the development of General Anaesthesia in Malta. Malta Medical Journal, 21 (2009); 3:42-48.
  4. Succession Books Vol XXVIII, Returns of statement of service of RAMC Officers.
  5. TNA:WO 177/1599, War Diaries No 11 Field Surgical Unit January 1943 to June 1946.