David Bruce Naval Hospital Mtarfa

Staff Medical Officers of the Malta Garrison
Carr George

Staff Surgeon George Carr
7 Aug 1813 – 7 May 1867

24 July 1835 Staff Assistant Surgeon.

22 Apr 1836 Appointed Assistant Surgeon 62nd (Wiltshire) Regiment of Foot vice Assistant Surgeon Alexander Knox, promoted to the Staff vice Staff Assistant Surgeon Alexander Elliott Campbell appointed to the 1st Regiment of Life Guards, vice Assistant Surgeon Frederick Goodwin who retired on half-pay. The vacancy created on the Staff by Carr was filled by Gentleman William Hibbert who was commissioned Staff Assistant Surgeon.

15 Nov 1839 Exchanged with Staff Assistant Surgeon Henry Mapleton.

2 Aug 1842 Assistant Surgeon 71st (Highland) Light Infantry, vice John Duncan McDiarmid who exchanged to Staff.

25 Oct 1842 Staff Assistant Surgeon.

7 Aug 1846 Surgeon 71st Regiment of Foot.

28 Mar 1854 Staff Surgeon 1st Class.

Malta 1855 On duty at Malta.

25 Mar 1862 Retired on half-pay with rank of Honorary Deputy Inspector General of Hospitals. In retirement served as medical officer of Greenlaw Military Prison.

Sources

  1. Entry No: 4419. William Johnston, Roll of Commissioned Offices in the Medical Service of the British Army, 20 June 1727-23 June 1898. (Aberdeen, University Press, 1917).