RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Barrow Frank Edward

search maltaramc

1389 Surgeon-Lieutenant-Colonel Frank Edward Barrow
MRCS (Eng 1871) LSA (1871)
7 July 1850 [Brecon] – 7 Aug 1929 [London]

Introduction

Lieutenant-Colonel Frank Edward Barrow was the son of Inspector General Thomas Waller Barrow. His immediate family had contributed no fewer than five members to the Army Medical Department. His father, entered the army medical services on 8 June 1841; served in the Kaffir war of 1852–53 and in the Crimea; retired in 1868; and died in 1900. His eldest brother, Lt Col Thomas Samuel (Lloyd) Barrow, entered in 1864; served in the Egyptian war; retired in 1884; and died at Weymouth February 1929. His twin brother, Colonel Henry John Waller Barrow, was commissioned assistant surgeon in 1871, at the same time as himself; served in the Sudan campaign of 1885–86; retired in 1910; and died in 1923. His nephew, son of Colonel H J W Barrow, was Major General H P W Barrow CB CMG DSO OBE KHS.

In his childhood, Lieutenant-Colonel Frank Edward Barrow, accompanied his father to the Cape, South Africa where the family were beleaguered in a frontier fort, garrisoned by the 2nd Foot, for nine months. In 1859, they moved to Montreal, where his father was senior medical officer, and went through his schooldays there. Subsequently, he entered Guy's Hospital and took the MRCS and LSA in 1871.

In September 1871, he entered the Army Medical Department as assistant surgeon qualifying in the entrance examination two places above his brother. He served in the Egyptian campaign of 1882 (medal and Khedive's bronze star); in the Sudan campaign of 1885, at Suakin (clasp); and in the South African war (Queen's medal with two clasps).

Lieutenant-Colonel Frank Edward Barrow retired on 25 January 1893. He died in London on 7 August 1929, aged 79 years.

Service Record — Frank Edward Barrow

3 Aug 1871 Passed his examination in the science and practice of medicine at Apothecary's Hall, and received his certificate to practice.

30 Sept 1871 Commissioned Staff Assistant Surgeon.

24 Apr 1872 Exchanged with Assistant Surgeon Espine Wood 89th (The Princess Victoria's) Regiment of Foot. He was the last assistant surgeon posted to that battalion under the old regimental system.

Apr 1873 Posted to Madras with the 89th Foot.

1873 – 1879 On duty at Madras.

Dec 1874 Staff-Surgeon F E Barrow, attached 89th Regiment, applied for leave to England on a medical certificate.

June 1879 Moved to Aldershot.

Oct 1880 Moved to Chatham.

Malta 20 Mar 1881 Arrived at Malta from England.

Malta 15 Feb 1882 To England on leave.

Malta 25 May 1882 Returned from leave.

Malta 22 July 1882 Embarked for Egypt. He served in the Egyptian Campaign of 1882.

30 Sept 1883 Promoted Surgeon-Major.

1885 Attached to General Graham's force at Suakin.

Jan 1889 Moved from Chatham to Hong Kong.

Jan 1891 Member of the Hong Kong and China Branch of the British Medical Association under the presidency of Deputy Inspector General Ninnis RN. On 14 January, he received the special thanks from the Council of the British Medical for his exertions in establishing the new branch. Four other branches of the BMA had been established overseas through the initiative of naval and army medical officers. These overseas branches were: the Malta and Mediterranean, Nova Scotia, Hong Kong and Burma.

30 Sept 1891 Promoted Surgeon-Lieutenant Colonel having served twenty years full pay service.

Sept 1892 Posted to Cork.

Oct 1892 Moved from Cork to Fermoy in medical charge of the troops vice Surgeon-Lieutenant-Colonel Eaton, transferred to the Curragh.

Jan 1893 Moved from Fermoy to Templemore.

25 Jan 1893 Retired. While on the retired list, he was employed for a time at Woolwich, and later as principal medical officer of No 9 General Hospital in the South African war. He received the Queen's Medal with two clasps.

12 June 1893 Attended the Annual dinner of the Army Medical Staff held at the Whitehall Rooms Hotel Metropôle.

14 June 1897 Attended the Annual dinner of the Army Medical Staff held at the Whitehall Rooms Hotel Metropôle.

Sept 1897 Posted from retired pay to Woolwich.

Mar 1900 Brought back on the establishment from the Army Reserve of officers and placed in medical charge of troops in South Africa. Commanded No 9 General Hospital at Bloemfontein which was erected on sloping ground at the foot of of Bloemfontein Hill, later called Naval Kop. No 9 General Hospital has a staff of 20 nurses of the Army Nursing Service Reserve, under the superintendence of Miss Webb, of the Army Nursing Service.

Early in May, No 9 General Hospital with 88 marquees and nearly 200 bell tents, had 1700 patients. This number was reduced to 1,533 patients by sending convalescents down the country. The hospitals at Bloemfontein were largely filled with cases of enteric fever contracted at Paardeberg and the Modder River.

The two other General Hospitals at Bloemfontein were No. 8 under the command of Lieutenant Colonel Robert Talbot Beamish and No 10 under the command of Surgeon-Lieutenant-Colonel W Wellington Lake.

Oct 1900 Relinquished the medical charge of troops in South Africa.

7 Aug 1929 Died in London aged 79 years.

Bibliography