RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Warrington Thomas Gerard Anthony Leo

search maltaramc

75592 Colonel Thomas Gerard Anthony Leo Warrington
MD (Malta 1937) DTM&H (Eng 1955) MRC Path (1964)
2 June 1912 [Malta] – 1994

Introduction

Colonel Thomas G A L Warrington L/RAMC qualified in Malta in 1937 and undertook higher professional training as a pathologist. He was commissioned in the Royal Army Medical Corps in May 1938. He served in Malta during the Second World War at 90 General Hospital Mtarfa and with the Middle East Force. He returned to Malta in 1950 and served at the David Bruce Military Hospital as a Specialist in Pathology.

In 1959, in his capacity as the senior Pathologist in Singapore, he gave evidence in the trial of SSgt Lucien Hicks REME, aged 39 years, who was accused of murdering his German born wife Helga, aged 31 years in their home at Alexandra Avenue on 18 September 1959, and setting the house ablaze, which so badly charred the body that it became unrecognisable. SSgt Hicks of 40 Base Workshop REME based in Singapore helped to managed the cinema near his home during his spare time and was with his 11 year old son at the Theatre the night his wife died. Exhibits from the Hicks' case were flown to London to be examined by Britain's leading pathologist Dr Francis Camps.

Colonel Thomas Gerard Anthony Leo Warrington died in 1944. He had been awarded the Africa Star, the Defence Medal and the General Service Medal with clasp Malaya.

Service Record — Thomas Gerard Anthony Leo Warrington

1 May 1938 Lieutenant RAMC on probation; confirmed in rank in August 1938.

1938–1940 Served in Sierra Leone.

1 May 1939 Promoted Captain RAMC.

Malta 30 Sept 1940 Arrived from England. Attached to General Hospital Mtarfa as a General Duties Medical Officer (GDMO).

Malta 1941 GDMO 90 General Hospital Mtarfa.

Malta 1942 GDMO 90 General Hospital Mtarfa.

Malta 1943 GDMO No 90 General Hospital Mtarfa.

Malta 1 May 1943 Granted a Permanent Regular Army Commission with the rank of Captain RAMC.

Malta 1944 GDMO 90 General Hospital Mtarfa.

Malta 11 Oct 1944 Moved to RAMC Base Depôt MEF. Served with the Persia and Iraq Force until 1945.

Malta 19 Nov 1945 Returned to Malta from England. Posted on the strength of 90 General Hospital.

Malta 1 Dec 1945 Posted to No 30 Coy RAMC from 90 General Hospital as general Duties Medical Officer.

Malta 1946 On duty at 90 General Hospital Mtarfa.

Malta 27 Jan 1946 Granted 15 days leave.

Malta 15 Mar 1946 Took over the duties of SMO Malta Force.

Malta 8 Apr 1946–31 May 1946 Substantive Captain; granted the Acting rank of Major RAMC.

Malta 1 July 1946 Promoted War Substantive Major RAMC.

Malta 1947 Junior Specialist in Pathology 90 Military Hospital Mtarfa.

1947–1949 Pathologist with the Middle East Land Force. Served at Central Pathology Laboratories British Military Hospital Fayid and BMH Cyprus.

Malta 1950 Specialist in Pathology Military Hospital Mtarfa and BMH Tripoli.

Malta 1951 Specialist in Pathology David Bruce Military Hospital Mtarfa and BMH Tripoli.

Malta 1952 Specialist in Pathology David Bruce Military Hospital Mtarfa and BMH Tripoli.

Malta 1953 Specialist in Pathology David Bruce Military Hospital Mtarfa and BMH Tripoli.

14 Oct 1953 Granted the rank of Temporary Lieutenant Colonel RAMC.

28 Dec 1953 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

1953–1958 Assistant Director of Pathology Western Command.

1955 Senior Specialist in Pathology.

1958–1961 Assistant Director of Pathology Far East Land Force.

1961–1962 Assistant Director of Pathology Northern Command.

Dec 1960 Promoted Colonel L/RAMC.

1962–1963 Assistant Director of Pathology Southern Command.

1963 Assistant Director of Pathology British Army of the Rhine.

1969 Pathologist Leishman Laboratory Aldershot.

Bibliography