RAMC Officers
Of the Malta Garrison
Hugh Stanley Thurston
1869 – 1945

Major Hugh Stanley Thurston

CMG (1915) CB (Mil 1917) CBE

21 May 1869 [Blandford Dorset] – 18 Nov 1945 [London]

Service Record

H S Thurston
Surgeon Hugh Stanley Thurston Summer Session 1892 Army Medical School Royal Victoria Hospital Netley (RAMC/214)

Took the MRCS and LRCP London in 1891.

27 July 1892 Commissioned Surgeon-Lieutenant. Stationed at Aldershot.

27 July 1895 Surgeon-Captain.

1897 – 1898 Served on the North West Frontier British India.

1902 Served in South Africa. Took part in the operations in Cape Colony and the Transvaal.

27 July 1904 Major RAMC.

8 Mar 1911 Arrived on the Hospital Transport Ship Sudan. Took charge of the military hospital and the detachment of 30 Coy RAMC Valletta.

1912 Officer in Charge Military Hospital Valletta.

Valletta hospital
The Holy Infirmary of the Knights of St John (La Sacra Infermeria) was commenced in 1574 by Grand Master Jean de la Cassiere (1572-82). It served as a British Military hospital till 1920.

1913 Officer in Charge Military Hospital Valletta.

May 1913 Exchanged with Major Brodribb Ernest, and was relieved by Major Babington Marcus Hill, as OC Military Hospital Valletta.

9 May 1913 Left for Dublin District.

15 Aug 1914 - 4 Aug 1919 Served in France in the the Great War, first as ADMS and subsequently as DDMS.

8 Feb 1915 Lieutenant Colonel RAMC.

3 Oct 1915 Temporary Colonel whilst Assistant Director of Medical Services of a Division.

26 Dec 1917 Promoted Colonel L/RAMC.

July 1919 Created Grand Officer of the Military Order of Avis by the President of the Portuguese Republic.

26 Dec 1921 Retired.

18 Feb 1926 Awarded the "Medaille de la Reconnaissance Francaise en Vermeil", by the President of the French Republic for his services in the Great War.

18 Nov 1945 Died aged 76 years. Buried at Thornbury Cemetery.

Bibliography