RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Scales Cuthbert

search maltaramc

Colonel Cuthbert Scales
MC (1918) MB ChB (Ed 1913)
15 June 1890 [Bradford] – 21 Dec 1949

Service Record — Cuthbert Scales

28 July 1914 Start of the Great War.

4 Aug 1914 Britain declares war on Germany.

2 Oct 1914 Temporary Commission Lieutenant RAMC.

1914–1915 Served in India.

May–June 1915 Served in Singapore.

2 Oct 1915 Captain RAMC.

1915–1917 Served in Hong Kong.

1917–1919 Served in France.

1 June 1918 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

26 July 1918 Awarded the Military Cross. "For conspicuous gallantry and devotion to duty when in charge of stretcher-bearers, he collected and evacuated many wounded under heavy fire, and remained at his post until forced by the advance of the enemy to withdraw his collecting post further back. There he continued collecting and evacuating as long as possible, showing a fine example to his men. London Gazette 26 July 1918".

1919 Served in Afghanistan where he was awarded a bar to his Military Cross.

1923–1925 Served in Egypt.

2 Oct 1926 Major RAMC.

1927 Specialist in Pathology.

1927–1929 Served in China.

1929–1932 Served in India.

1929–1930 Pathology Specialist Bombay District.

1930–1932 Madras District.

1932–1937 Served in India.

1932–1933 British Military Hospital Bombay.

1933–1937 Served in India.

1933–1937 Deputy Assistant Director of Pathology Deccan District.

1937–1938 Served at the Military Hospital York.

10 July 1938 Lieutenant Colonel RAMC.

1938–1941 DADP Meerut District India.

1941–1943 Persian Iraqi Force.

1941–1942 Assistant Director of Pathology 10th Army.

Aug 1942–Sept 1942 Assistant Director of Medical Services HQ 10th Army.

1942–1943 Deputy Director of Pathology GHQ Persia and Iraqi Force.

May–Dec 1943 ADMS Middle East Force HQ 77 Sub Area.

17 Nov 1944 Colonel L/RAMC.

Malta 26 Dec 1943 Deputy Director of Medical Services HQ Malta vice Col William Kenneth Morrison.

Malta 1944 DDMS HQ Malta.

Malta 1945 DDMS HQ Malta.

27 Dec 1945 Acting Brigadier L/RAMC.

1945–1946 DDMS HQ British Commonwealth Occupation Force Japan.

27 June 1946 Retired with rank of Temporary Brigadier L/RAMC.

Bibliography