RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Sandiford Hugh Arthur

search maltaramc

Major Hugh Arthur Sandiford
KHP (1946) MC (1917) MB ChB (Manc 1914) DPH (Camb 1925)
26 May 1892 [Manchester] – 13 Aug 1958 [Windsor]

Service Record — Hugh Arthur Sandiford

28 July 1914 Start of the Great War.

4 Aug 1914 Britain declares war on Germany.

15 Jan 1915 Territorial Force Commission Lieutenant RAMC.

15 July 1915 Captain RAMC.

1915–1917 RMO 2nd/8th The Lancashire Fusiliers.

1917–1918 Served in France as RMO 3rd/5th The Lancashire Fusiliers.

1917 Awarded the Military Cross. For conspicuous gallantry and devotion to duty. He took up a position immediately behind the front line during an attack, and dressed the wounded in the open. He displayed great coolness and gallantry under heavy artillery fire, working in an exposed position for forty-eight hours. London Gazette 6 Apr 1918

Mar–Dec 1918 Prisoner of War Germany.

1 June 1919 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1919–1933 Served in India.

1925 Specialist in Hygiene.

15 Jan 1927 Major RAMC.

Malta 6 Dec 1928 Arrived from England.

Malta 1929 On garrison duty.

Malta 1930 Member of 30 Coy RAMC cricket team.

Malta 15 Apr 1931 Major and Mrs H.A. Sandiford returned to England on leave for three months.

Malta 6 Aug 1931 Returned from leave.

Malta 1932 On garrison duty.

Malta 5 June 1933 Home leave.

Malta 12 Sept 1933 Returned from leave.

Malta 8 Dec 1933 Returned to England.
Served as an instructor at the Army School of Hygiene.

Sept–Dec 1936 Served in Palestine.

1937–1938 Served in India.
Deputy Assistant Director of Hygiene at Peshawar.

1939–1942 Assistant Director of Hygiene War Office.

28 Apr 1940 Lieutenant Colonel RAMC.

Jan–Apr 1942 Deputy Director of Hygiene HQ Eastern Command.

1942–1946 Director of Psychiatry War Office. He was the first to occupy this post even though he was not a trained psychiatrist. As Director of Army Psychiatry he had to establish liaison with the Emergency Medical Service, the Board of Control, and the medical superintendents of civil hospitals.

20 June 1945 Colonel L/RAMC.

09 Nov 1942 Acting Brigadier L/RAMC.

30 June 1946 Retired. In 1947 he joined the staff of the British Medical Association.
He was the first medical director of the Commonwealth Medical Advisory Bureau and of the International Medical Advisory Bureau of the BMA.

Bibliography