RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
McNeill Kenneth

search maltaramc

39088 Colonel Kenneth McNeill
OBE (1945) MB ChB (Ed 1927)
14 May 1904 [St Helier Jersey] – 2 Aug 1973

Introduction

Colonel Kenneth McNeill was the son of a Captain Quartermaster in the Highland Light Infantry. He graduated MB ChB from the University of Edinburgh in 1927. He was commissioned Lieutenant in the Royal Army Medical Corps on 26 January 1928.

In 1929, he sailed for India, where he was soon involved in active operations, first on the North-West Frontier and later in Burma, receiving the Indian General Service medal with appropriate clasp. Returning to the United Kingdom in 1934, he took the Senior Officer's Course and qualified as a Specialist in Dermatology and Venereology.

In 1936, Colonel Kenneth McNeill was in Palestine, for which he received the General Service medal and clasp. He returned to Palestine in 1951 and received another Palestine clasp to his General Service medal. From 1937 to 1940, he practised his specialty with British troops in China. He returned to the United Kingdom in the summer of 1940 and from 1941 to 1943 commanded 163 Field Ambulance in the temporary rank of Lieutenant Colonel.

From 1943 to 1945 he was ADMS HQ 86 Area, a large and very important administrative area on the lines of communication during the Italian campaign. For this work he was appointed an additional officer of the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire and was mentioned in dispatches.

From 1946 to 1947, Colonel Kenneth McNeill was ADMS Caribbean Area and CO Military Hospital, Port of Spain. He was once more recalled to professional duty in 1948 as Adviser in Dermatology to the War Office, based on the Queen Alexandra Military Hospital. He held this appointment at a critical time, when young officers returning from war time military duty were being rehabilitated for professional work. He was also at that time a member of the Industrial Dermatitis Panel.

From 1951 to 1954, Colonel Kenneth McNeill served in the Middle East first as ADMS 3rd Division and later as DDMS Malta Command. He returned to Millbank as adviser for two years before again returning to administrative duty. After three years as ADMS in Northern Ireland he retired in 1961. After his retirement he was re-employed as DADMS Highland District at Perth, and at the time of his death was a part time medical officer at the recruiting centre in Glasgow.

Colonel Kenneth McNeill died on 2 August 1973, aged 69 years. His wife had predeceased him by about 10 years ago and there were no children.

Service Record — Kenneth McNeill

26 Jan 1928 Granted a Commission as Lieutenant RAMC on probation.
Confirmed in rank in August 1928.

1929–1934 Served in India.

26 July 1931 Promoted Captain RAMC.

1936 Appointed a Specialist in Dermatology.

1936–1937 Served in Palestine.

1937–1940 Served in China.

26 Jan 1938 Promoted Major RAMC.

11 Jan 1941 Held the Acting rank of Lieutenant Colonel RAMC.

11 Apr 1941 Was granted the Temporary rank of Lieutenant Colonel RAMC.
Commanding Officer 163 Field Ambulance.

1943–1945 Assistant Director of Medical Services Central Mediterranean Force HQ 86 Area.

16 Dec 1945 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

17 June 1945 Held the Acting rank of Colonel L/RAMC.

28 June 1945 Appointed an additional officer of the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire in recognition of gallant and distinguished services in Italy.

17 Dec 1945–16 Mar 1946 Was granted the Temporary rank of Colonel L/RAMC.
Commanding Officer 93 General Hospital.

1946–1947 Assistant Director of Medical Services and Commanding Officer Military Hospital Port of Spain, Caribbean.

1948 Advisor in dermatology.

28 Jan 1951 Promoted Colonel L/RAMC.

1951–1953 Assistant Director of Medical Services HQ 3 Division.

1951–1954 Assistant Director of Medical Services Middle East Land Force.

Malta 1953 Deputy Director of Medical Services HQ Malta.

Corps Week was inaugurated with a parade Service at St Oswald Hospital Church on Sunday 21 June. At the march-past which followed, the salute was taken by Col Kenneth McNeill L/RAMC DDMS Malta. The following day, half the unit went to Ghajn Tuffieha for a day on the beach. The officers' annual cocktail party was held in the hospital grounds on the evening of Corps Day. The Acting Governor of Malta and Countess Mountbatten of Burma attended. Several medical officers of the Royal Navy and Royal Air Force and representatives of most units in Malta were present. Major General William Alexander Drummond, Director Medical Services GHQ MELF, visited 30 Coy RAMC for a few hours during his short stop before taking up his appointment as DMS GHQ MELF.

Malta 1954 Deputy Director of Medical Services HQ Malta.

1955–1956 Advisor in Dermatology and Senior Specialist Queen Elizabeth Military Hospital Millbank.

1956–1958 Assistant Director of Medical Services HQ North Midland District.

1958–1961 Assistant Director of Medical Services HQ Northern Ireland District.

14 May 1961 Retired on retired pay (Reserve liability).

14 May 1962 Ceased to remain on the Regular Army Reserve of Officers having attained the age limit for liability for recall.

2 Aug 1973 Colonel Kenneth McNeill died on 2 August 1973, aged 69 years.

Bibliography