RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Marett Philip Jauvrin

search maltaramc

Lieutenant Philip Jauvrin Marett
MRCS LRCP (1904)
22 May 1879 [India] – 22 July 1939

Service Record — Philip Jauvrin Marett

Lt Philip Jauvrin Marett was the elder son of Colonel J R Marett, Indian Army.

1900 Served as a Dresser with The Imperial Yeomanry Field Hospital at Deilfontein South Africa.

1904 Qualified from Westminster Hospital and entered the RAMC.

31 July 1905 Lieutenant RAMC.

Malta 13 Feb 1907 Arrived from Aldershot for duty at Valletta.
In charge of the 4th Battalion The Rifle Brigade who were stationed at Floriana Barracks.

Malta Jan 1908 On duty at Valletta.
In charge of the 4th Battalion The Rifle Brigade stationed at St Andrew's Barracks.

Malta 21 Aug 1908 Home leave.

Malta 21 Nov 1908 Returned to Malta.

Malta 31 Jan 1909 Captain RAMC.

Malta 1909 On duty at Forrest Hospital St Julian's Bay.
He spent most of his service on research on the Phlebotomus sand-fly (Phlebotomus papatasii) and Phlebotomus fever or Simple Continued Fever, for which he received the thanks of the Army Council. Captain Marett's field work was carried out at Floriana Barracks and Fort Chambray Gozo with the assistance of Cpl Kerr.

Malta 1910 On duty at Cottonera.

In 1910, Capt Philip Janvrin Marett was placed on special duties to investigate the life history of the Phlebotomus papatasii in the Maltese Islands.

Malta 10 Nov 1910 Home leave.

Malta 28 Jan 1911 Returned from leave and worked at Cottonera.

Malta 1 Oct 1911 Officer in medical charge of troops Gozo.

Malta 5 Dec 1911 Home leave.

Malta 22 Mar 1912 Transferred to the Home establishment (Eastern Command). In 1912 he was awarded a Beit research fellowship and began to investigate sand-fly fever in Malta.1

1913 Specialist in Bacteriology.

26 Feb 1913 Birth of a son at Gravesend.

Malta 9 Aug 1913 Embarked for Malta.
Served at Malta up to the outbreak of the Great War as a Beit Memorial Research Fellow on the Papatasii flies (Phlebotomus) of the Maltese Islands. He was thanked by the Army Council for his further reports on the investigation of Sandfly Fever in Malta.

28 July 1914 Start of the Great War.

4 Aug 1914 Britain declares war on Germany.

Malta 14 Sept 1914 Returned to England. His research work on sand fly fever was interrupted by the outbreak of war, and in 1914 he went to France with the British Expeditionary Force.

1914–1918 Served with the British Expeditionary Force in Belgium and France, where he was responsible for the sanitary organisation of the Rouen Base.

15 Oct 1915 Major RAMC.

24 June 1916–7 July 1917 Temporary Lieutenant Colonel.

1916–1917 Commanding Officer 25 Staty Hospital.

1917–1918 Commanding Officer 62 Casualty Clearing Station.

1918 Consulting bacteriologist to the British Forces in Italy.

10 Oct 1918 Invested with the French Legion of Honour, and Croix de Guerre

1918–1920 Served in France and Belgium.

1919 Commanding Officer 30 General Hospital.

1920 Served in Egypt as Deputy Assistant Director of Pathology HQ Egyptian Command.

21 Jan 1921 Invested with the Belgian Croix Civique, 1st Class, for distinguished services rendered during the course of the campaign.

25 Feb 1921 Retired with the rank of Lieutenant Colonel. Was appointed medical officer of health for Jersey, which appointment he held until the beginning of 1939, when failing health compelled him to resign. During his tenure of office, the public health department in Jersey was completely reorganised and brought up to date. The success of his efforts was reflected in the remarkable diminution in the incidence of diphtheria, and in the death rate from pulmonary tuberculosis.

1935 President of the Southern Branch of the British Medical Association.

Bibliography