RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Macpherson Richard Lennox

search maltaramc

Lieutenant Colonel Richard Lennox Macpherson
MBE (1945) MB ChB (Ed 1937) DCH (Eng 1949) DObst RCOG (1949)
9 Mar 1912 [Partick Glasgow] – 10 Nov 1989

Introduction

Lieutenant Colonel Richard Lennox Macpherson was educated at the University of Edinburgh, from where he qualified MB ChB in 1937. He was a Junior Resident Medical Officer at a General Hospital from October 1937 to March 1938 and a Senior House Surgeon at the same hospital from March to October 1938. In October 1938, he became an Assistant Medical Officer at St Mary's Hospital, Portsmouth.

On 30 March 1939, he applied for a Short Service Commission in the Royal Army Medical Corps. He entered the RAM College Millbank on 1 May 1939 and joined the RAMC Depôt Crookham on 1 July 1939.

Service Record — Richard Lennox Macpherson

1 May 1939 Short Service Army Commission Lieutenant RAMC.

1939–1940 Served with the BEF in France.

1 May 1940 Captain RAMC.

21 May 1940 Acting Major.

1940–1941 Served in West Africa.

1941–1943 Served with the Middle East Force.

Malta 23 Feb 1943 Medical Specialist. Left No 45 GH and departed by air to Middle East for duty vice Major H A Dewar who moved to Malta. Served with the Central Mediterranean Force.

1 May 1944 Captain Permanent Regular Commission.

Dec 1944 Acting Lieutenant Colonel.

13 July 1945 War Service Major.

1944–1945 Commanding Officer 149 Field Ambulance.

1945 Assistant Director of Medical Services HQ 8 Corps District. In north Africa in the eighth army he was captured by the Deutsch Afrika Corps, but escaped with all his men and walking wounded in a daring dash across the desert at night, for which exploit he was awarded the MBE in 1945.

1947 Served in Mauritius.

1947–1948 Assistant Director of Medical Services HQ Palestine and Trans Jordan.

1949 Specialist in Obstetrics. At the end of hostilities in Europe he returned to clinical medicine, being interested in child health, midwifery, and gynaecology.

Malta 1949 He returned to his chosen specialty in Malta, where he not only ran a successful families' wing attached to the David Bruce Military Hospital, but also worked with the Royal Navy families using the local King George V hospital.

1951–1955 Assistant Director of Medical Services HQ Middle East Land Force.

31 Dec 1953 Lieutenant Colonel.

1958–1961 Assistant Director of Medical Services BAOR.

1961–1962 Commanding Officer Military Hospital Colchester and also continued to practice in his specialty in the families' wing of the military Hospital.

12 June 1962 Retired due to ill health. Post retirement he joined the Home Office as a member of a team of medical men in the inspectorate concerned with administering the Cruelty to Animals Act.

Bibliography

  • Entry No: 1708. Drew R.,1968. Commissioned Officers in the Medical Services of the British Army 1660–1960, Vol II Roll of Officers in the RAMC 1898–1960, London, Wellcome Historical Library.
  • Obituary. Br Med J (1989), 298; 6668: 248 (Published 28 January 1989).
  • Volume of particulars of candidates for RAMC commissions (RAMC/1308).