RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
MacLaine Lachlan Francis Quintin

search maltaramc

Captain Lachlan Francis Quintin MacLaine
MB ChB (Sheff 1941)
14 Jan 1917 [Edinburgh] – ?

Service Record — Lachlan Francis Quintin MacLaine

13 Mar 1943 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

1943–1945 RMO 1 SAS Regiment Middle East Land Force.

13 Mar 1944 Captain RAMC.

1945 Served in Denmark.

1945 Served in India/Ceylon.

25 June 1945 Acting Major RAMC.

1945–1946 Served in Malaya.

1946 Served in Hong Kong.

1947 Served in Palestine.

Malta 1947 Served in Malta.

Malta 1948 Served in Malta.

13 Mar 1948 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

13 Mar 1951 Major RAMC.

1953 Commanding Officer 26 Field Ambulance British Commonwealth Force Korea.

1953–1956 Served in Malaya Far East Land Force.

1959–1962 Commanding Officer 31 Field Ambulance British Army of the Rhine.

6 Aug 1960 Lieutenant Colonel RAMC.

1962 Assistant Director of Medical Services HQ Near east Land Force Cyprus.

1962–1966 Assistant Director of Medical Services HQ Eastern Command.

1966 Deputy Assistant Director of Army Health HQ South Wales District.

Bibliography