RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
MacFarlane Robert Goudie

search maltaramc

Major Robert Goudie MacFarlane
MBE (1950) MB ChB (Glas 1940) MD (Glas 1955) MRCP (Ed 1957) FRCP (Ed 1964)
1 Mar 1917 [Glasgow] – 19 Mar 2011

Introduction

Major Robert Goudie MacFarlane was professor of military medicine at the Royal Army Medical College Millbank, and consultant physician to the British Army of the Rhine (BAOR). He was also Director of army medicine. After his retirement from the army he was deputy secretary to the Scottish Council for Postgraduate Medical Education and worked as a civilian medical practitioner in Sennelager, Germany.

Service Record — Robert Goudie MacFarlane

28 Nov 1941 Emergency Commission Lieutenant RAMC.

29 Nov 1941 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

1942 Served in Madagascar.

29 Nov 1942 Captain RAMC.

1942–1943 Served in South Africa.

1943–1945 Served in India and Burma.

7 May 1945 Acting Major RAMC.

29 Nov 1946 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1948–1949 Served with the Middle East Land Force.

1948 Specialist in Medicine.

Malta 2 Sept - 19 Oct 1949 Acting officer commanding British Military Hospital Mtarfa while the commanding officer, Lt Col John E Rea RAMC was detached on temporary duty at HQ Malta Garrison as DDMS.

29 Nov 1949 Major RAMC.

Malta 1950 Served at Malta. Awarded the MBE for his part in dealing with the polio epidemic while serving at BMH Mtarfa.

Malta 1951 Served at Malta.

1954–1955 Officer-in-Charge Medical Division British Military Hospital Fayid.

Malta 1955 Served at Malta.

Malta 1956 Served at Malta.

Malta 1957 Served at Malta.

3 Sept 1959 Lieutenant Colonel RAMC.

1960–1961 Commanding Officer Connaught Hospital Hindhead (Chest Physician).

1961–1962 Officer-in-Charge Chest Unit Cambridge Military Hospital Aldershot.

1962–1965 Officer-in-Charge Medical Division British Military Hospital Dhekelia.

1963 Consultant in Medicine.

28 Nov 1964 Colonel L/RAMC.

1965 Officer-in-Charge Medical Division Cambridge Military Hospital Aldershot.

1968–1970 Commanding Officer British Military Hospital Iserlohn, Germany.

Bibliography