RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Littlejohns Archibald Smith

search maltaramc

Lieutenant Colonel Archibald Smith Littlejohns
DSO (1917) MRCS (Eng) LRCP (Lond 1904) BA (Cantab 1899)
31 Oct 1879 [Sheerness] – 6 Apr 1947 [Farnham Surrey]

Introduction

Lieutenant Colonel Archibald Smith Littlejohns was the son of Mr William George Littlejohns, Chief Engineer of HM Dockyard, Chatham. He attended Faversham Grammar School, matriculating in 1896. On 1 October 1869, he obtained a scholarship to Caius College Cambridge. He graduated BA in 1899 and MRCS LRCP in 1904.

Lieutenant Colonel Archibald Smith Littlejohns was commissioned in the Royal Army Medical Corps on 30 January 1906. He served in the Great War 1914–1919, was mentioned in despatches and awarded the Distinguished Service Order (DSO) in 1917. From 1919 to 1922, he was Assistant Director of Pathology Southern Command, and Aldershot Command from 1926 to 1929.

Service Record — Archibald Smith Littlejohns

30 Jan 1906 Appointed Lieutenant RAMC on probation.

Aug 1906 Change of Station from Woolwich to Ewshott.

July 1907 Change of Station from the Royal Army Medical College to Woolwich.

Mar 1909 Posted to Pretoria.

30 July 1909 Promoted Captain RAMC.

Apr 1910 Change of Station from Pretoria to Potchefstroom.

May 1910 Change of Station from Potchefstroom to Pretoria.

Jan 1912 Change of Station from Pretoria to Wynberg.

Sept 1912 Change of Station from Wynberg to Simonstown.

Feb 1913 Posted to Dublin.

Oct 1913 Change of Station from Dublin to the Royal Army Medical College.

28 July 1914 Start of the Great War.
4 Aug 1914 Britain declares war on Germany.

1914–1915 Served with the British Expeditionary Force in France (invalided).

1916–1918 In April 1916, he was granted the temporary rank of Lieutenant Colonel whilst in command of a Field Ambulance. In August 1918 he relinquished his temporary rank on re-posting.

Captain (Acting Lt Col) A S Littlejohns was included in the list of officers and men of the Army Medical Service and Royal Army Medical Corps submitted by Field Marshal Sir Douglas Haig in his dispatch of 9 April 1917 as deserving of special mention.

30 Jan 1918 Promoted Major RAMC.

Dec 1919 Granted the temporary rank of Lieutenant Colonel whilst specially employed.

1919–1922 Assistant Director of Pathology Southern Command.

Nov 1922 Major A S Littlejohns DSO relinquished the temporary rank of Lieutenant Colonel on ceasing to remain employed as Assistant Director of Pathology.

1922–1926 Served in Hong Kong.

1926–1929 Served in Aldershot Command.

Malta 10 May 1929 Arrived from England.

1929–1934 Served in India.

1 May 1930 Promoted Lieutenant Colonel RAMC vice Lt Col and Brevet Colonel (Temporary Colonel) John Southey Bostock CBE promoted.

4 June 1934 Retired on retired pay.

1934 Archibald Smith Littlejohns (appellant) petitioned for divorce. The respondent was Reneira Johanna Katrina Van Oosterzee Littlejohns with Wilfred Ralli Robertson as co-respondent.

2 Sept 1939 Rejoined the Service.

9 Apr 1940 Reverted to retired pay.

Bibliography