RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Linton Edward Claude

search maltaramc

Colonel Edward Claude Linton
MRCS (Eng) LRCP (Lond 1911)
26 Sept 1888 – 17 Jan 1970 [Deal]

Introduction

Edward Claude Linton was educated at the London Hospital where he qualified with the Conjoint diploma in 1911. He worked at the London Hospital.

Service Record — Edward Claude Linton

28 July 1914 Start of the Great War.

4 Aug 1914 Britain declares war on Germany.

11 Sept 1914 Volunteered for service. Special Reserve Commission Lieutenant RAMC.

19 Sept 1914 Mobilised.

1 Jan 1915 Lieutenant RAMC.

1 Apr 1915 Captain RAMC.

Feb – May 1915 Served in France during the early part of 1915, until he was invalided home with typhoid fever.

1915 – 1919 On recovery from typhoid fever he was sent to India, where he remained for five years.

1 Dec 1919 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC. Commissioned from Special Reserve on 19 March 1918, but was not to reckon for pay or allowances prior to 1 Dec 1919.

1920 – 1923 Served in North China. Stayed in Peking until 1923.

1923 – 1924 Served with the British Army of the Rhine.

1925 Qualified as a Specialist in Pathology.

1926 – 1931 Served in India, in charge of the laboratory at Jhansi until 1927, and as Deputy Assistant Director of Pathology (DADP), Lucknow District until he returned home in 1931.

11 Sept 1926 Major RAMC.

1931–1936 Specialist in Pathology at the Experimental Station Porton.

Malta 31 Mar 1936 Arrived from England, as Deputy Assistant Director of Pathology and Hygiene.

Malta 23 Aug 1937 Home leave.

Malta 18 Oct 1937 Returned to Malta.
Lt Col Linton, together with Maj Thomas Bousfield Herrick Tabuteau and Maj William Moore Cameron, was in the army team which defeated the navy in the final of the Navy, Army and Civilian Shield. In 1937, the officers' tennis team won every match played.

Malta 23 Oct 1937 Lieutenant Colonel RAMC.

Malta 13 Nov 1938 Home leave.
Deputy Assistant Director of Hygiene and Pathology Malta.

Malta 5 Jan 1939 Returned to Malta, where he and his spouse Helen, were most popular members of the garrison, and were remembered particularly for their kindness and hospitality towards the junior members of the Corps.1

Malta 8 Dec 1939 Returned to England.

21 Oct 1940 Temporary Colonel L/RAMC.
Acting Assistant Director of Medical Services HQ East Anglia Area.

1940–1941 Assistant Director of Medical Services HQ XI Corps.

1941–1942 Commanding Officer Military Hospital Shaftesbury.

1942–1945 Commanding Officer 91 General Hospital Middle East Force.

July–Nov 1945 Commanding Officer 42 General Hospital.

12 Mar 1946 Retired with the rank of Honorary Colonel L/RAMC.

17 Jan 1970 Died at Victoria Hospital, Deal, aged 81 years.

Bibliography