RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Lewis Martin Mead

search maltaramc

Major Martin Mead Lewis
MB ChB (Brist 1938) DTMH (Eng 1949) DPH (Lond 1950) MD (Brist 1951) MSc (Lond 1962)
25 Aug 1914 [Taunton Somerset] – 15 Jan 1971 [Millbank]

Service Record — Martin Mead Lewis

1 Sept 1939 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

1 Sept 1940 Captain RAMC.

1941 Served in India where he passed the Staff College Course at Rawalpindi.

15 June 1942 Acting Major RAMC.

1942–1945 Served in India and Ceylon.

1 Sept 1944 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1944–1945 Commanding Officer 79 Indian Field Ambulance.

14 Feb 1945 War Substantive Major RAMC.

1945 Assistant Director of Medical Services HQ Allied Forces South East Asia, and ADMS HQ 3 Commando Brigade Group.

1945–1946 Served in Hong Kong, Burma and Malaya.

1946 Assistant Director of Medical Services HQ Malaya Command.

1 Sept 1947 Major RAMC.

14 Nov 1944 Acting Lieutenant Colonel RAMC.

1950 Senior Specialist in Army Health.

1952–1955 Served with the British Troops in Austria as Deputy Assistant Director of Army Health.

Malta 1955 Deputy Assistant Director of Army Health. Specialist in Army Health at HQ.

Malta 1956 Deputy Assistant Director of Army Health.

1 June 1956 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

Malta 1957 Deputy Assistant Director of Army Health.

1957–1958 Assistant Professor of Army Health Royal Army Medical College Millbank.

1958–1961 Assistant Director of Army Health War Office (AMD5).

1 Sept 1962 Colonel L/RAMC.

1962–1966 Professor of Army Health Royal Army Medical College Millbank.

1963 Consultant in Army Health.

1966 Deputy Director of Army Health HQ Southern Command.

June 1970 Director of Army Health with the rank of Brigadier.

10 Jan 1971 Died suddenly at the Queen Alexandra Military Hospital Millbank, aged 56 years.

Bibliography