RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Kennedy James Crawford

search maltaramc

Lieutenant James Crawford Kennedy
CBE (1924) KPH (1923) MD (Ed 1908) MRCP (Ed 1925)
1 Feb 1879 [St John Glamorgan] – 4 Apr 1944 [Ash Surrey]

Introduction

James Crawford Kennedy was the son of the Rev W D Kennedy of Perth. He was educated at Perth Academy and Edinburgh University.

He took the MB Edinburgh in 1900, and the MD with Gold Medal in 1908. In 1909, he took the Diploma in Tropical Medicine and Health (DTM&H) Cambridge, and the MRCP Edinburgh in 1925.

Service Record — James Crawford Kennedy

29 Nov 1900 Lieutenant RAMC.

Malta 3 June 1901 Arrived from Maryhill Glasgow.

Malta 1902 Officer in charge of the Fever Wards at the Station Hospital Valletta.

Malta 30 May 1902 Present at a General Meeting of the Malta and Mediterranean Branch of the British Medical Association which was held at Valletta under the presidency of Surgeon-General Thomas O'Farrell.

Malta 14 Apr 1903 Home leave.

Malta 24 July 1903 Returned to Malta. Officer in charge of the Valletta Laboratory.

Malta 19 Nov 1903 Promoted Captain RAMC.

Malta 24 Jan 1904 Home on sick leave.

Malta 19 Apr 1904 Returned to Malta.

Malta 1905 At Valletta as part of the Mediterranean Fever Commission.
The members of the Mediterranean Fever Commission, 1904 were: Major William Horrocks RAMC, Staff–Surgeon Ernest Shaw RN, Dr Themistocles Zammit, Dr Ralph Johnstone, Captain James Crawford Kennedy RAMC, and Staff-Surgeon Ernest Gilmour RN.

Malta Jan 1906 On duty at Valletta.

Malta 1906 Tour expired, but was retained supernumerary to the strength of the Malta Command, so as to serve on the Mediterranean Fever Commission (1904–1906).

Malta 23 Oct 1906 Left Malta for England, and thence to India. Capt Kennedy was the oldest RAMC inhabitant and a prominent member of the Mediterranean Fever Commission. He was always ready to give advice when any doubtful serum worried the clinicians, while in the pursuit of the fever-infected goat he was untiring - more so, indeed than the Maltese goat-keeper altogether appreciated. Before his departure Capt Kennedy was entertained at dinner by all the officers of the RAMC.

7 June 1907 Highly commended by the Royal Society for his services in connection with the investigations into the causes of Malta Fever.

1908 Specialist in Bacteriology. Obtained the University of Edinburgh Gold Medal for his thesis on Malta Fever. Parts I and III of his thesis dealt with the aetiology, epidemiology, immunity and prophylaxis of Malta Fever. Part II gave a description of the clinical conditions based on the personal observations of 250 cases.

23 Aug 1909 – 1913 Assistant Professor of Pathology, Royal Army Medical College Millbank, London.

29 May 1912 Promoted Major RAMC.

11 July 1912 At the Church of St Peter and Paul, Great Bowden, by the Rev Canon Nance, assisted by the Rector, the Rev H W Brutzer, Major J Crawford Kennedy, eldest son of the Rev D W Kennedy, of Perth, married Eileen, eldest daughter of Mr Daniel Woodruffe, of The Mount, Market Harborough.

26 Aug 1913 Birth of a daughter at The Mount, Market Harborough.

1913–1918 Served in India.

Jan 1914 Reported the presence of agglutinins for the Micrococcus melitensis in the milk and blood serum of cows in London, putting forward the possibility of cow's milk as a source of human infection. In 1918, Miss Alice Evans showed that these agglutinins were due to infection with Brucella abortus.

6 July 1915 Birth of a daughter at Dunedin, Naini India to Eileen wife of Major J Crawford Kennedy.

18 Mar 1918 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

1918 – 1920 Served in Mesopotamia.

8 May 1920–3 Jan 1922 Professor of Tropical Medicine, Royal Army Medical College, Millbank.

1922– 1923 Served in Constantinople as Consultant Physician to The British Forces in Turkey.

27 Sept 1923 Appointed Honorary Physician to the King and received the Brevet of Colonel.

3 June 1924 Appointed Companion Order of the British Empire (CBE) in the birthday honours.

1923–1929 Consultant Physician to the Army.

30 May 1928 Promoted substantive Colonel L/RAMC.

1930–1932 Assistant Director of Medical Services (ADMS) Poona, India.

30 May 1932 Retired. Post retirement served on the Ship Surgeons Subcommittee of the British Medical Association in 1938-9, and held the post of Medical Inspector of the Peninsular and Oriental and Allied Steamship Companies, and associated shipping lines.

Bibliography