RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Jeffrey Hugh Crozier

search maltaramc

Major General Hugh Crozier Jeffrey
CBE (1974) MB ChB (Ed 1937) MRCP (Ed 1961) MC Path (1964) DTM&H (Lond 1949)
FC Path (1967) FRCP (Ed 1967) MD (Ed 1973)

9 Apr 1914 [Glasgow] – 27 Nov 1976

Introduction

Major General Hugh Crozier Jeffrey was educated at Dalkeith High School and Edinburgh University. He graduated MB ChB in 1937 and was commissioned Lieutenant in November 1938. He was in Malta at the outbreak of the Second World War; then, after a short spell in West Africa, he served in India until 1948 as Deputy Assistant Director of Medical Services (DADMS) and officer commanding Military Hospitals Lahore and Rawalpindi.

Major General Hugh Crozier Jeffrey trained in pathology. After a short spell at the Leishman Laboratory and the Connaught Military Hospital he attended the 45th senior officers course at the Royal Army Medical College, during which he gained the Leishman prize, took the DTM&H, and became a graded pathologist. He was then appointed exchange pathologist to the US Army and enjoyed a year at the Fitzsimmons General Hospital, Denver, Colorado.

In 1961, he became Professor of Pathology at the Royal Army Medical College. He became Director of Army Pathology and Consulting Pathologist to the Army, which appointment he held until his retirement in 1974, when he was appointed CBE.

Major General Hugh Crozier Jeffrey main interests covered histopathology, parasitology and blood transfusion. In 1966, in collaboration with R. M. Leach he produced an Atlas of Medical Helminthology and Protozoology, a second edition of which appeared in 1975. He published papers on the changes in malarial parasites induced by chloroquine and on human sarcosporidiosis.

He retired from the services with the rank of Major General and became National Medical Director of the Scottish National Blood Transfusion Service.

Service Record — Hugh Crozier Jeffrey

1 Nov 1938 Appointed to a Short Service Commission as Lieutenant RAMC on probation.

Malta 6 Apr 1939 Arrived from England. Stationed at the Military Hospital Mtarfa.

1 Nov 1939 Promoted Captain RAMC with seniority from 1 November 1938. The appointment of Lieutenant H C Jeffrey was antedated to 1 November 1937 under the provisions of Article 36, Royal Warrant for Pay and Promotion, 1931. It however did not to carry pay and allowances prior to 1 November 1938.

Malta 29 Mar 1940 Returned to England.

1941–1943 Served in West Africa.

24 Mar 1942 Acting Major RAMC.

1943–1948 Served in India.

1 Nov 1943 Appointed to a Permanent Regular Army Commission Captain RAMC with retained seniority.

1945–1946 Commanding Officer British Military Hospital Lahore and Rawalpindi.

5 Dec 1945 Acting Lieutenant Colonel RAMC.

5 Mar 1946 War Substantive Major RAMC.

1 July 1946 Captain (War Substantive Major) H C Jeffrey promoted Major RAMC.

1950–1951 Exchange Officer Pathology to the US Army.
Spent a year at the Fitzsimmons General Hospital Denver, Colorado. Junior Specialist in Pathology.

1952–1954 Deputy Assistant Director of Pathology Hong Kong (Far East Land Force).

25 Apr 1953 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

1954–1956 Assistant Director of Pathology Northern Command; Officer-in-charge Command Laboratory.

1955–1960 Assistant Director of Pathology British Army of the Rhine. Carried trials in Germany to test the feasibility of rapidly selecting Blood Group A recipients under Field conditions for the emergency treatment of casualties.

16 Aug 1961 Promoted Colonel L/RAMC.

1961–1964 Appointed Professor of Pathology Royal Army Medical College Millbank. He succeeded Brigadier Lennox Ross Selby MacFarlane who became Director of Pathology at the War Office.

1964–1966 Served in Singapore. Deputy Director of Pathology HQ (Far East Land Force).

1966–1967 Commanding Officer Military Hospital Catterick.

25 Sept 1967 Promoted Brigadier L/RAMC. Consultant in Pathology to the Army.

11 Apr 1969 Appointed Honorary Surgeon to the Queen in succession to Major General Timothy Michael Richard Ahern.

Nov 1971 Promoted Major General.

Jan 1974 Appointed a CBE (Military Division) in the New Year's Honours List.

9 Apr 1974 Relinquished his appointment as QHS on retirement.

1975 In collaboration with R. M. Leach, he produced an Atlas of Medical Helminthology and Protozoology. The first edition was published in 1966. This was a product of the Royal Army Medical College, where officers serving overseas had been encouraged to take the course leading to the DTM&H.

Bibliography