RAMC Officers
Of the Malta Garrison
Arthur Bernard Fountain
1908 – ?

Captain Arthur Bernard Fountain

MRCS (Eng) LRCP (Lond 1938)

2 Mar 1908 [Lewisham London] – ?

Captain Arthur Bernard Fountain was educated at Charring Cross Hospital, London from where he qualified MRCS LRCP in 1938. He was House Surgeon in the Ear, Nose and Throat Department of Charring Cross Hospital, from February to July 1938. He had also served in the Officer Training Corps.

On 4 January 1939, he applied for a Short Service Commission in the Royal Army Medical Corps. He entered the RAM College Millbank on 1 February 1939 and joined the RAMC Depôt Crookham on 1 July 1939.

Service Record

1 Feb 1939 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

1939–1940 Served with the British Expeditionary Force France.

1939 Graded Otologist.

1 Feb 1940 Captain RAMC.

1939–1941 Regimental Medical Officer 2 RNF.

1941–1943 Served with the Middle East Force.

5 Feb 1943 Arrived from England.
On duty at 90 General Hospital.

1 Aug 1943 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1 Dec 1943 Proceeded to Command Convalescent Depot as invalid. Awaited passage out of Malta.

4 Jan 1944 Returned to England.

1 Aug 1946 Major RAMC.

1948–1951 Served with the Far East Land Force.

1952–1956 Commanding Officer 4 Field Ambulance.

5 May 1954 Lieutenant Colonel RAMC.

1957–1958 Commanding Officer British Military Hospital Tripoli.

1958–1961 Permanent Standing Medical Board Nottingham.

1961 Commanding Officer 8 Brigade Group Medical Company.

9 Feb 1963 Retired (disability).

Bibliography