RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Finny Charles Morgan

search maltaramc

Major General Charles Morgan Finny
OBE (1927) KHS MB BCh BAO (Dub 1910) DPH (Dub 1912) FRCS (Eng 1921)
9 July 1886 [Rathdown Co Dublin] – 20 June 1955 [Camberley Surrey]

Introduction

Major General Charles Morgan Finny was the son of Dr J Magee Finny, King's Professor of Medicine at Trinity College, Dublin and President of the Royal College of Physicians of Ireland. He was educated at Shrewsbury and Trinity College, Dublin, graduating MB BCh in 1910 and taking the Dublin DPH two years later. He obtained his FRCS in 1921.

In 1911, he was successful in the competitive examination held in London for a commission in the Royal Army Medical Corps for which thirty-one candidates entered; only 15 were commissioned. The highest mark was scored by Gentleman Benjamin Biggar of St Bartholomew's Hospital with 617 marks; the lowest was that of Gentleman Walter Bisset of Edinburgh University, with 512 marks. Gentleman C M Finny of Dublin University was placed third with 569 marks.

He served in India, South Persia, and Malta, as well as throughout the first world war. After the outbreak of the second world war, he was appointed Assistant Director of Medical Services of the 3rd Division. In 1941, he became Deputy Director of Medical Services, Northern Command, having previously served in the similar appointment with the Third Corps.

Major General C M Finny died suddenly at his home at Camberley Surrey, on 20 June 1955 at the age of 68 years.

Service Record — Charles Morgan Finny

27 Jan 1911 Appointed Lieutenant RAMC on probation.

Aug 1911 Confirmed in rank and posted to Dublin District, Irish Command.

Sept 1911 Change of Station from Dublin District to Curragh.

Mar 1913 Change of Station from Dublin to India.

July 1913 Change of Station from Murree Hills to Barian.

Nov 1913 Change of Station from Barian to Changli Gali.

Dec 1913 Change of Station from Changli Gali to Ambala.

June 1914 Change of Station from Rawalpindi to Upper Topa.

27 July 1914 Promoted Captain RAMC.

1915–1918 Served on the North West Frontier, British India.

1918–1919 Served in Persia and Persian Gulf.
Appointed Acting Major from 2 July to 26 October 1919.

Jan 1920 Captain CM Finny (TF) was brought to the notice of the Secretary of State for War in recognition of valuable and distinguished services rendered with the Bushire Forces in Persia.

1921–1922 Appointed Surgical Specialist King George V Hospital, Dublin.

Malta 29 Sept 1922 Arrived from England. Surgical Specialist Military Hospital Mtarfa.

Malta 27 Jan 1923 Promoted Major RAMC.

6 Apr 1923 Ordered Home.

10 May 1923 Retained on the strength of the Malta Command for duty as surgical specialist. Was to complete his tour of service abroad.

Malta 29 May 1924 Home leave.

25 July 1924 Returned from leave. Officer in Charge Surgical Division Military Hospital Mtarfa.

Malta 18 Aug 1925 Home leave.

13 Oct 1925 Returned from leave. Officer in Charge Surgical Division Military Hospital Mtarfa.

Malta 28 May 1926 Home Leave.

In 1926, he won the Open Men's Singles, and with his partner the Mixed Doubles. He and Major Richard George Stanhope Gregg were successful in carrying off the Open Men's Doubles and the Ships and Regiments for the third successive time.

22 July 1926 Returned from leave. Officer in Charge Surgical Division Military Hospital Mtarfa.
Passed his examinations for promotion to Lieutenant Colonel.

3 June 1927 Made an Officer of the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire (OBE) on the occasion of the King's birthday.

Malta 25 Oct 1927 Left Malta.

1927–1928 At the Royal Herbert Hospital Woolwich.

30 Apr 1928 At St George's Church Camberley married Miss Doris Manners Smith, daughter of Lieutenant Colonel J Manners Smith VC, Indian Army of Horne Camberley, and had two daughters.

1928–1930 At the Cambridge Military Hospital Aldershot.

1930–1935 Served at BMH Calcutta, Poona and Rawalpindi.

1 May 1934 Promoted Lieutenant Colonel RAMC.

1935–1937 At the Military Hospital Catterick.

Dec 1936 Lieutenant Colonel C M Finny was granted the rank of Brevet Colonel.

1 Feb 1937–1938 Lieutenant Colonel and Brevet Colonel C M Finny was appointed Assistant Professor of Military Surgery Royal Army Medical College Millbank, London.

1 May 1938 Promoted Colonel L/RAMC from Brevet Colonel with seniority from 1 January 1937.

1938–1939 Commanding Officer Queen Alexandra Military Hospital, Millbank.

1939 Assistant Director of Medical Services HQ Southern and South Midland Areas.

1939–1940 Served with the British Expeditionary Force France as Assistant Director of Medical Services ADMS HQ 3 Division with the temporary rank of Brigadier.

17 July 1940 Acting Brigadier L/RAMC.

1940–1942 Honorary Surgeon to King George VI.

17 Jan 1941 Temporary Brigadier L/RAMC.

1941–1942 Deputy Director of Medical Services HQ Northern Command.

July 1941 Colonel (Temporary Brigadier) C M Finny KHS was appointed Acting Major General.

13 Oct 1941 Colonel (Acting Major General) C M Finny KHS was promoted Major General.

27 May 1942 Retired on to retired pay.

5 June 1942 Major General C M Finny reverted to the rank of Colonel at his own request whilst employed during the present emergency.

26 Oct 1946 Reverted to retired pay and restored to the rank of Major General.

1942–1946 President Standing Medical Board Scottish Command.

9 July 1951 Ceased to remain on the Regular Army Reserve of Officers having exceeded the age limit for liability for recall.

20 June 1955 Died suddenly at his home in Camberley Surrey, aged 68 years.

Bibliography