RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Cumming Charles Chevin

search maltaramc

Colonel Charles Chevin Cumming
CB (1916) MB DPH (Camb 1913)
19 Feb 1875 [Glasgow] – 2 Apr 1947 [Malta]

Service Record — Charles Chevin Cumming

4 Dec 1899 Lieutenant.

1900–1902 Served in South Africa.

4 Dec 1902 Captain.

1903–1908 Served in India.

4 June 1911 Major.

Thanked by the Anti–Typhoid Committee 1912, for valuable co–operation in prolonged and difficult scientific experiments.

The anti–typhoid vaccine was developed by Sir Almroth Wright, Professor of Pathology at the Army Medical School Netley Hospital (1892–1902). Vaccination of the troops embarking for the Anglo–Boer War was not compulsory, and the efficacy of the vaccine had been cast into doubt by the statistician Karl Pearson.

Controversy raged until the Report of the War Office Anti–Typhoid Committee (1904–1912), showed that typhoid fever was five times more common in the non-immunised than in the immunised. The committee had been appointed on 16 Mar 1904, by the Army Council, with Dr Charles J Martin, Director of the Lister Institute, as chairman.

Malta 15 Oct 1913 Embarked for Malta from the Royal Army Medical College London.
Specialist in Bacteriology. Appointed clinical pathologist at Malta.

Malta 1914 Clinical Pathologist.

28 July 1914 At the onset of the Great War, RAMC officers were withdrawn from Malta and replaced by four RAMC (TF) officers and 193 other ranks of the 1st City of London Field Ambulance (TF) commanded by Lt Col R. R. Sleman RAMC (TF), who also took over the duties of DDMS (Malta) from Col Michael William Russell, with Lt Col C.C. Cumming acting as Deputy Assistant Director of Medical Services.

Malta 10 Oct 1914 Rev Canon H Shaw married Major Charles Chevin Cumming RAMC, aged 39 years, son of James Simpson Cumming, to Muriel Grace Biddulph, aged 21 years, youngest daughter of Deputy Surgeon-General Richard Edmund Biddulph RN at the Holy Trinity Church Sliema.

Malta 1 Mar 1915 Lieutenant Colonel.

Malta 3 June 1916 Elected Member of the Civil Division of the Third Class or Companion of the Most Honourable Order of the Bath.

Malta 11 July 1917 Joined the Expeditionary Force for France.

1917–1922 Served in France.

1922–1926 Served in India.

15 Sept 1926 Colonel.

1927–1928 Served with the BAOR.

Malta 5 June 1928 Arrived from the Rhine Army Germany.

Malta 1929 At Malta.

Malta 15 Sept 1930 Retired at Malta.

Malta 2 Apr 1947 Died at Malta. Buried at Ta' Braxia Cemetery Pieta.

Bibliography