RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Cameron Norman

search maltaramc

8616 Lieutenant Colonel Norman Cameron
OBE (1943) MB ChB (Glas 1912)
22 Oct 1887 [Carmyllie Forfar] – 29 June 1954

Introduction

Lieutenant Colonel Norman Cameron qualified in Glasgow in 1912. He joined the Royal Army Medical Corps with a Special Reserve Commission in September 1914, obtaining a Regular Commission in 1920. He retired with the honorary rank of colonel in 1947.

Lieutenant Colonel Norman Cameron served in France and Macedonia during the First World War. He was also in the Afghan North West Frontier Campaign of 1919 and served in Palestine in 1936–1939.

During the Second World War Lieutenant Colonel Norman Cameron served in the Middle East and later in 1944–1945 in Normandy and Belgium.

He died on 29 June 1954. His decorations included the Serbian Order of St Sava awarded to him in March 1916 for his service with the mission to Serbia.

Service Record — Norman Cameron

19 Sept 1914 Special Reserve Commission Lieutenant RAMC.

7 Oct–Nov 1914 Mobilised with the British Expeditionary Force France.

7 Apr 1915 Captain RAMC.

Feb–June 1915 Served in Serbia.

Malta 15 June 1915 Arrived from Serbia.

Malta 28 Feb 1916 Returned to England.

16 May 1916 Awarded the Serbian Order of St Sava 5th Class.

1916–1921 Served in India.

1919 Served in Afghanistan.

1 June 1920 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

Malta 29 Sept 1922 Arrived from England.

Malta 10 Oct 1923 Returned to England.

1924 Specialist in Obstetrics and Gynaecology.

1925–1928 Served in Hong Kong as Specialist in Obstetrics and Gynaecology.

19 Sept 1926 Major RAMC.

1929–1931 Officer Commanding Military Families Hospital Catterick.

1931–1936 Served in BMH Quetta, Lucknow and Ranikhet.

1936–1938 Officer Commanding and Specialist in Gynaecology Military Hospital Bovington.

1938 Officer Commanding Military Families Hospital Catterick.

1 May 1938 Lieutenant Colonel RAMC.

1938–1939 Commanding Officer 2/5 Casualty Clearing Station Palestine.

1939–1943 Served in Egypt with Middle East Force.

June–Dec 1939 SMO Abbassia District and CO 3/3 Cavalry Field Ambulance.

1939–1940 Commanding Officer Military Hospital Moascar and SMO Canal Zone.

1 Dec 1940 Temporary Colonel L/RAMC.

1940–1941 Commanding Officer 2/10 General Hospital and SMO Cairo Sub-Area.

1941–1943 Deputy Director of Medical Services HQ Cairo Area (invalided).

1943 Commanding Officer Military Hospital York.

18 Feb 1943 Appointed an Officer of the Military Division of the Most Excellent Order of the British Empire for his services in the Middle East (Egypt and Libya).

1944–1945 Commanding Officer 110 General Hospital.

1945–1946 Commanding Officer Military Hospital Chester.

10 Mar 1947 Retired with the rank of Honorary Colonel.

Bibliography