RAMC Officers
Of the Malta Garrison
Alexander MacLaurin Buchanan
1913 –1964

Major Alexander MacLaurin Buchanan

MB ChB (Glas 1939) DObstRCOG (1949)

6 Mar 1913 [Bardowie Stirling] – 31 Aug 1964 [Teignmouth Devon]

Service Record

2 June 1940 Short Service Commission Lieutenant RAMC.

1940–1945 Served in India and Burma.

2 June 1941 Captain RAMC.

2 June 1945 Permanent Regular Army Commission Captain RAMC.

1946–1948 Served in Gibraltar.

2 June 1948 Major RAMC.

1949 Obstetrician. Served at Malta.

1950 Served at Malta.
Senior Specialist in Obstetrics and Gynaecology.

1951 Served at Malta.

1952 Served at Malta.

1953 Served at Malta.

1955–1958 Served in Hong Kong.

1 Nov 1958 Lieutenant Colonel RAMC.

1958–1963 Commanding Officer British Military Hospitals Hostert and Munster.

1 June 1963 Colonel L/RAMC.

1963–1964 Commanding Officer British Military Hospital Tidworth.

Bibliography