RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Browne William Walker

search maltaramc

Major William Walker Browne OBE (1920) DPH (Ire 1909) MRCS LRCP
30 Jan 1879 [Allahabad India] – 3 Mar 1956 [Farnham Surrey]

Service Record — William Walker Browne

1 Sept 1902 Lieutenant.

1903–1908 Served in India.

1 Mar 1906 Captain.

1910 Specialist in Physical Training.

1 June 1914 Major.

1913–1920 Served in India as Assistant Director of Medical Services (San).

1917–1920 Served at Army HQ India.

Malta 5 Feb 1924 Arrived from England.

Malta 9 Apr 1924 Arrived in England from Malta.

4 Dec 1924 Lieutenant Colonel.

1925–1929 Commanding Officer Army School of Hygiene.

12 Feb 1929 Posted to Egypt.

10 July 1930 Promoted Colonel.

1930–1931 Served in India.

Apr–Nov 1931 Assistant Director of Medical Services HQ Lucknow District.

1931–1934 Assistant Director of Medical Services HQ Northern Ireland District.

1940–1942 President Standing Medical Board Aldershot and Chester.

Bibliography

  • Entry No: 289. Drew R. 1968. Commissioned Offices in the Medical Services of the British Army 1690–1960. Vol. II. Roll of Officers in the Royal Army Medical Corps 1898–1960, London: Wellcome Historical Medical Library.
  • Succession Books Vol XXI, Returns of statement of service of RAMC Officers.
  • Deaths, Br Med J (1956), 993 (Published 28 April 1956).