RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Brennan Henry Joseph

search maltaramc

135353 Major Henry Joseph Brennan
MD (1940) FFARCS (1957) DA (1935) MB ChB (1927)
29 April 1904–10 January 1970

Introduction

Major Henry Joseph Brennan was the son of a doctor. He received his medical education at the University of Manchester, graduating MB ChB in 1927. After a short term as a locum clinical pathologist he obtained a post as house surgeon at the Manchester Royal Infirmary. After completing his year as a resident he served as visiting anaesthetist to Stockport Infirmary, and then two years after graduation was appointed as visiting anaesthetist at the Central Branch of the Manchester Royal Infirmary.

During the second world war he joined the RAMC and became first a Major, Specialist in Anaesthesia, and subsequently while he was based in the Scottish Hospital in Cairo, Lieutenant Colonel and adviser in anaesthesia in the Middle East. After demobilisation Dr H J Brennan returned to his appointment as consultant anaesthetist at Manchester Royal Infirmary. He was Director of the University department of anaesthesia at Manchester Royal Infirmary and a council member and then president of the Manchester and District Society of Anaesthetists which had been established in November 1945.

Dr H J Brennan contributed extensively to the literature of his subject and played a considerable part in the development and work of the faculty of anaesthetists of the Royal College of Surgeons of England. He was elected a Fellow of the Faculty of Anaesthetists on 20 March 1957. He retired in 1967 and died suddenly on 10 January 1970 at the age of 65 ears.1

Service Record — Henry Joseph Brennan

10 Sept 1941 Reported to No 11 Depot and Training Establishment RAMC Leeds on the incorporation of No 39 General Hospital. Arrived in Malta as an anaesthetist No 39 General Hospital which was set up at St Andrews.

Malta 10 May 1942 Moved to 90 GH following the destruction of No 39 GH by enemy bombing on 25 April 1942.

31 May 1942 Rejoined No 39 GH as an anaesthetist.

Lieutenant Colonel and adviser in anaesthesia in the Middle East.

On demobilisation returned to Manchester Royal Infirmary as consultant anaesthetist.

1946–1947 Member of Council of The Manchester and District Society of Anaesthetists which was set up by Dr Edward Falkner Hill. H J Brennan succeeded E F Hill as president and held the post until 1950.

1940 Gained his MD for his work on shock.

1952 Director Department of Anaesthetics Manchester Royal Infirmary.

10 Jan 1970 Dr Henry Joseph Brennan retired in 1967 and died suddenly, aged 65 years.

Bibliography