RAMC

Medical Officers of the Malta Garrison
Atkinson John Noel

search maltaramc

Colonel John Noel Atkinson
MB ChB BAO (Dubl 1924) DPH (Belf 1932) DTMH (Eng 1934)
28 Dec 1896 [Maynooth Co Kildare] – 7 July 1976

Service Record — John Noel Atkinson

29 Jan 1925 Permanent Regular Army Commission Lieutenant RAMC.

1926–1930 Served in India.

22 Dec 1927 Birth of a son at Calcutta.

29 July 1928 Captain RAMC.

29 Jan 1935 Major RAMC.
Specialist in hygiene.

1935–1943 Served in India.

5 July 1940 Acting Lieutenant Colonel RAMC.

1942 Commanding Officer Military Food Laboratory and Inspector of Foodstuffs GHQ (I).

7 June 1943 Acting Colonel RAMC.

1943–1944 Assistant Director of Medical Services HQ 47 Division.

1944–1945 Assistant Director of Medical Services HQ 75 Sub-Area Middle East Force.

1945–1946 Commanding Officer 131 General Hospital.

1 Mar 1946 Lieutenant Colonel RAMC.

1947–1949 Assistant Director of Medical Services HQ Western Command.

17 Sept 1949 Colonel L/RAMC.

Malta 19 Oct 1949 Arrived at Malta. Deputy Director of Medical Services Malta.

Malta Oct 1950 Succeeded by Col Thomas Bousfield Herrick Tabuteau as Deputy Director of Medical Services Malta.

1950–1952 Assistant Director of Medical Services HQ 17 Infantry Brigade District.

1952 Assistant Director of Medical Services HQ Canal South District.

1953–1954 Assistant Director of Medical Services HQ Northumbrian District.

1954–1955 President Standing Medical Board.

13 Aug 1955 Retired.

Bibliography